Lucie Filimonova

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lucie Filimonova
Rodné jméno Lucie Vaisarová
Narození 23. července 1979 (39 let)
Náchod ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Národnost česká
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Lucie Kunzová Filimonova (rodným jménem Lucie Vaisarová, * 23. července 1979 Náchod) je česká malířka.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v Náchodě jako nejmladší dítě středoškolského odborného učitele Mgr. Jaroslava Vaisara a výtvarnice Věry Vydrové (nyní Věry Koudelákové).

Její umělecké nadání nejprve rozvíjela matka Věra. V roce 1990 o ní začal umělecky pečovat akademický malíř Ivo Švorčík z Hronova. V letech 19941998 absolvovala obor rytectví kovů na Střední umělecko-průmyslové škole v Turnově. Zdokonalila se tak v kresbě i v plastice. Malbu dále studovala soukromě u Ivo Švorčíka.

Po ukončení studia se vrátila do Náchoda, kde si otevřela umělecký ateliér a stala se profesionální výtvarnicí. Její první výstava byla v roce 2001 společně s matkou Věrou Vaisarovou v Městské knihovně v Náchodě. V roce 2003 uspořádala výstavu se svým učitelem Ivem v Galerii Pod Žebrovkou na zámku v Novém Městě nad Metují. Výstava nesla název Homo Sapiens-Sapiens. Druhá plánovaná výstava, se jménem Homo Erectus se neuskutečnila, protože Ivo Švorčík v roce 2004 umřel.

Působila jako učitelka výtvarné výchovy na střední škole, designérka keramiky a umělecký rytec kovů, soukromě dávala výuku figurální malby a kresby mladým lidem ve svém ateliéru v Náchodě. V letech 20052010 žila v Olomouci, kde si otevřela umělecký ateliér s názvem Ecce Femma, kde se dodnes s matkou Věrou věnuje výtvarnému talentu dětí.

V současnosti má za sebou přes 30 autorských výstav v ČR i v zahraničí, ocenění z mezinárodních soutěží a sympozií.

Příjmení Filimonova si ponechala z prvního manželství s ruským podnikatelem Alexandrem V. Filimonovem. V současnosti Lucie provozuje svůj ateliér v Mladé Boleslavi. Také se věnuje chovatelství hospodářských i jiných zvířat, vzhledem ke svému vegetariánství, pouze pro radost.

V roce 2012 o ní natočila režisérka Hana Pinkavová dokument ČT z cyklu Úděl nadání, který měl premiéru 3. října 2013 ve 21:45 na ČT art.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]