Lodovico Ferrari

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Lodovico Ferrari
Narození2. února 1522
Bologna
Úmrtí5. října 1565 (ve věku 43 let)
Bologna
Povolánímatematik
ZaměstnavatelBoloňská univerzita (od 1564)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Lodovico Ferrari (2. února 1522 Bologna5. října 1565 Bologna) byl italský matematik. Narodil se v Boloni. Jeho dědeček Bartolomeo Ferrari byl nucen opustit Milán a usadil se v Boloni. Bartolomeo měl dva syny, Vincenta a Alexandra, to byl Lodovicův otec. Po Alexandrově smrti žil Lodovico u strýce Vincenta, který měl syna Luka. Ten odešel z domova a našel si v Miláně práci jako sluha u Gerolama Cardana. Ovšem zanedlouho toto místo opustil a vrátil se k otci do Boloni. Cardano kontaktoval Vincenta a žádal, aby poslal syna zpátky do služby. Vincent se rozhodl, že zabije dvě mouchy jednou ranou, bude mít syna doma a zbaví se starostí o svého synovce a tak do Milána poslal Lodovica. Tak se 14letý Lodovico dostal ke slavnému Cardanovi. Ten zjistil, že chlapec umí číst a psát a udělal z něj svého asistenta. Protože byl vysoce inteligentní začal ho Cardano učit matematiku.

V roce 1540 objevil Ferrari řešení kvartické rovnice, ovšem toto řešení záviselo na řešení kubické rovnice, proto nemohlo být publikováno před publikováním řešením kubické rovnice. Toto řešení Ferrari a Cardano znali od roku 1539, kdy se ho dozvěděli na setkání od Tartaglii, kterému Cardano slíbil, že jej nezveřejní.

Získal prestižní učitelskou pozici poté, co na ni Cardano rezignoval. Odešel z ní ve svých 42 letech a poté se odstěhoval zpět do Boloně, kde žil se svou ovdovělou sestrou. V roce 1565 se stal profesorem matematiky na Boloňské univerzitě, ale ještě tentýž rok umřel na otravu bílým arsenem, který mu podala jeho sestra.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Lodovico Ferrari na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]