Litovel (pivo)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Litovel
Reklama na pivo Litovel v Litovli
Reklama na pivo Litovel v Litovli
Pivovar Pivovar Litovel Česko
Druh piva Světlé výčepní
Světlý ležák
Tmavé výčepní
Kvasnicové pivo
Punčové pivo
Peprmintové pivo
Od roku 1454
Obsah alk. 4,3% Litovel Classic (světlé výčepní)
4,8% Litovel Moravan (světlé výčepní)
5,3% Litovel Premium (světlý ležák)
3,8% Litovel Dark (tmavé výčepní)
0,49% Litovel Free
4,1% Litovel Maestro

Pivovar Litovel je producentem šesti piv vařených klasickou, tradiční technologií.

Kromě těchto zavedených značek ale pivovar vaří při speciálních příležitostech také sváteční speciály. Kromě piv známých na českém trhu, vaří i některá piva určená pouze na export.

Produktová řada pivovaru Litovel[editovat | editovat zdroj]

Litovel Classic[editovat | editovat zdroj]

Světlé výčepní pivo. Jemné aromatické hořkosti a střední plnosti. Nejprodávanější pivo značky Královské pivo Litovel. Obsah alkoholu: max. 4,3 % obj.

Litovel Moravan[editovat | editovat zdroj]

Světlé výčepní pivo. Stále oblíbený druh. Mezi jeho hlavní charakterové vlastnosti patří optimální sladěnost intenzivní aromatické hořkosti a střední plnosti, výborný říz a velmi dobrá pěnivost. Obsah alkoholu: max. 4,8 % obj.

Litovel Premium[editovat | editovat zdroj]

Světlý ležák. Harmonické složení sladového extraktu, aromatických chmelových odrůd tuzemské provenience. Výborná pěnivost a silný říz. Obsah alkoholu: max. 5,3 % obj.

Litovel Dark[editovat | editovat zdroj]

Tmavé výčepní pivo. Středně karamelová vůně, charakteristická hořkost a barva, střední plnost. Obsah alkoholu max. 3,8 % obj.

Litovel Free[editovat | editovat zdroj]

Obsahuje stejné suroviny jako všechna ostatní piva značky Královské pivo Litovel. Určené pro konzumenty, kteří nemohou nebo nechtějí pít alkoholické pivo. Obsah alkoholu: max. 0,49 % obj.

Litovel Maestro[editovat | editovat zdroj]

Pivo s lavinovým efektem. Jemná chuť, které bylo dosaženo speciálním poměrem chmelu, vody a sladu. Kompaktní bělostná pěna a jantarová barva tohoto speciálního piva. V prodeji pouze v sudech. Obsah alkoholu: max. 4,1 % obj.

Sváteční speciály a piva určená na export[editovat | editovat zdroj]

Sváteční 13° speciál[editovat | editovat zdroj]

Pivovar Litovel v současné době vaří ročně tři várky svého světlého svátečního 13° piva. Poprvé bylo uvařeno při 111. výročí pivovaru v roce 2004. Od té doby ho pivovar vaří pravidelně každým rokem na Vánoce a pro jeho velkou oblíbenost u pivních labužníků ho začal vařit i o Velikonocích. Ačkoliv by měl pivovar správně své výročí slavit 12. listopadu, kdy byl roku 1893 pivovar slavnostně otevřen a vysvěcen, probíhají hlavní slavnosti pivovaru v srpnu pod názvem Litovelský otvírák, kdy je tento sváteční speciál vařen pro návštěvníky slavností. Obsah alkoholu: max. 6 % obj.

Litovel Dark 12°[editovat | editovat zdroj]

Tmavé dvanáctistupňové pivo určené na export. V České republice zatím neprodejné. V červenci 2009 tmavá dvanáctka pronikla na trh v Německu. Návštěvníci Litovelského otvíráku 2009 měli možnost toto pivo poprvé ochutnat, kdy jim bylo představeno spolu s peprmintovým a punčovým pivem. Dne 11. listopadu 2010 získalo pivo zlatou medaili European Beer Star Award 2010. Pivovar Litovel pivo po vítězství v evropské soutěži dal do prodeje v restauračních zařízeních během listopadu a prosince 2010 pod názvem Litovel Premium Dark. Jednalo se o akci, kdy pivo bylo prodáváno jako doplněk ke svátečnímu 13° speciálu.

Kvasničák 11°[editovat | editovat zdroj]

Jedenáctistupňové kvasnicové pivo.

Punčové pivo[editovat | editovat zdroj]

Speciální punčové pivo, polotmavý ležák granátové barvy. Poprvé bylo navařeno na Litovelský otvírák v létě 2009. Pro svou punčovou příchuť se však hodí spíše k Vánočním svátkům. Na Vánoce 2009 bylo punčové pivo uvedeno na trh jako sváteční speciál v 30l Keg sudech.

Peprmintové pivo[editovat | editovat zdroj]

Speciální peprmintové pivo, které bylo poprvé navařeno na Litovelský otvírák 2009. Má zelenou barvu a peprmintovou příchuť.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]