Linoryt

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
linoryt (autor František Hořava)

Linorytem rozumíme techniky tisku z výšky, které využívají principu tisku neodřezaných nebo neodrytých ploch. Tiskařská, převážně olejová barva se válečkem nebo hadříkem nanáší na vystouplé plochy a z nich se v satinýrce (válcový přítlačný stroj) nebo ručně pomocí válečků nebo kostic silným přítlakem přenáší na navlhčený grafický či jiný papír s velkým podílem vláken.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Linoryt a linořez jsou náhražkou dřevorytu a dřevořezu. Výhodou je snadné a rychlé rytí či prořezávání ploch. Původně bylo k výrobě matric používáno linoleum, jemná korková drť pojená lněnou fermeží, dnes však nahrazena měkčeným PVC, jehož nevýhodou ale bývá lesklý povrch. První užití této techniky je neznámé, stále je velmi často používána, například v reklamě a propagaci.

Technika tisku[editovat | editovat zdroj]

Lesklý povrch je před samotným tiskem potřeba zbrousit pomocí jemného smirku, pokud nebude povrch zbroušen bude tisková barva stékat. K opracování matrice potřebujeme nožíky, dlátka či rydla různých tvarů a profilů. Postupným odrýváním dochází k vytváření obrazu na matrici. Jako náhradu lina se dají použít i alternativní materiály – plexisklo, sololit, modurit či sádrová destička. Používáme speciální linorytové barvy s dlouhou dobou schnutí a na matrici je nanášíme válečkem.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]