Lee Krasnerová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Lee Krasnerová
Narození 27. října 1908
Brooklyn
Úmrtí 19. června 1984 (ve věku 75 let)
New York
Alma mater Art Students League of New York
Povolání malířka a tiskařka
Manžel(ka) Jackson Pollock (19451956)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Lee Krasnerová (27. října 1908, New York, Spojené státy americké - 19. června 1984, New York, Spojené státy americké) byla významná americká malířka, žena malíře Jacksona Pollocka, jejíž tvorba se řadí k abstraktnímu expresionismu.

Vzdělání a původ[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v Brooklynu, v židovské rodině ruských emigrantů. Studovala v Cooperově nadaci a na Národní akademii pro design a od roku 1935 do 1943 se účastnila projektu WPA Federal Arf Project. Od roku 1937 studovala u Hanse Hofmanna, který ji zasvětil do principů kubismu a právě Hofmannův vliv jí pomohl vydat se směrem k neo-kubistické abstrakci. Roku 1940 začala vystavovat se skupinou Amerických abstraktních umělců (American Abstract Artists).

Charakteristika díla[editovat | editovat zdroj]

Její obrazy jsou charakteristické formálními prvky kubismu, které, svým vlastním způsobem, modifikovala pro výstavbu velkoplošných abstraktních kompozic. V určitých fázích tvorby se v nich objevují náznaky prvků reálného světa. Mezi další rysy jejího díla patří: barevný a tvarový rytmus v ploše, využití barvy (na rozdíl od kubismu), malba štětcem (na rozdíl od některých kolegů v hnutí abstraktního expresionismu), koláž (jak z cizích prvků, tak z částí svých vlastních obrazů), potlačení prostoru, plošnost.

Byla velmi kritická ke své vlastní práci, často obrazy přepracovávala a většinu svých raných děl sama zničila. Proto se z celkového objemu její práce zachovalo, navzdory její umělecká produktivitě, poměrně málo.

Lee Krasnerová a Jackson Pollock[editovat | editovat zdroj]

Za Jacksona Pollocka se provdala v roce 1945. Zpočátku byla pod vlivem jeho tvorby (velmi pravděpodobný je však i vliv její kritiky na jeho dílo). Později se však od jeho vlivu oprostila a její obrazy nesou vlastní osobitý výraz.

Setkání, tvorba, společný dramatický život manželů a Pollockova smrt jsou zachyceny v americkém životopisném filmu Pollock z roku 2000, postavu Lee zde úspěšně ztvárnila herečka Marcia Gay Hardenová (za tuto roli obdržela Oscara). Také román Seek My Face Johna Updikea z roku 2002 odráží, v postavě a příběhu hlavní hrdinky, velkou část jejího života.

Lee Krasnerová, žena a malířka[editovat | editovat zdroj]

„Tento obraz je tak dobrý, že byste nepoznali, že ho namalovala žena." Tento výrok Hanse Hofmanna dobře ilustruje dobový náhled na ženu v umění.

Její netkvěl pouze v kvalitě jejího díla, ale také v pevném postavení, které si v téměř ryze mužské disciplině, ve Spojených Státech v 50. letech 20. století, dokázala vybudovat a udržet.

Zemřela v roce 1984 a ateliér a dům v East Hamptonu na Staten Islandu, který kdysi obývala společně s Jacksonem Pollockem, byl zpřístupněn veřejnosti a stal se kultovním místem pro milovníky tvorby obou malířů i abstraktního expresionismu obecně.