Lee Krasnerová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lee Krasnerová
Ли Краснер.png
Narození27. října 1908
Brooklyn
Úmrtí19. června 1984 (ve věku 75 let)
New York
Alma materArt Students League of New York
Cooper Union
National Academy of Design
Washington Irving High School
Povolánímalířka, tiskařka a ilustrátorka
OceněníWomen's Caucus for Art Lifetime Achievement Award (1980)
Manžel(ka)Jackson Pollock (1945–1956)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lee Krasnerová (27. října 1908, New York, Spojené státy americké - 19. června 1984, New York, Spojené státy americké) byla významná americká malířka, žena malíře Jacksona Pollocka, jejíž tvorba se řadí k abstraktnímu expresionismu.

Vzdělání a původ[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v Brooklynu, v židovské rodině ukrajinských emigrantů z Špykiv v Tulčynském rajónu Vinnycké oblasti na Ukrajině. Studovala v Cooperově nadaci a na Národní akademii pro design a od roku 1935 do 1943 se účastnila projektu WPA Federal Arf Project. Od roku 1937 studovala u Hanse Hofmanna, který ji zasvětil do principů kubismu a právě Hofmannův vliv jí pomohl vydat se směrem k neo-kubistické abstrakci. Roku 1940 začala vystavovat se skupinou Amerických abstraktních umělců (American Abstract Artists).

Charakteristika díla[editovat | editovat zdroj]

Její obrazy jsou charakteristické formálními prvky kubismu, které, svým vlastním způsobem, modifikovala pro výstavbu velkoplošných abstraktních kompozic. V určitých fázích tvorby se v nich objevují náznaky prvků reálného světa. Mezi další rysy jejího díla patří: barevný a tvarový rytmus v ploše, využití barvy (na rozdíl od kubismu), malba štětcem (na rozdíl od některých kolegů v hnutí abstraktního expresionismu), koláž (jak z cizích prvků, tak z částí svých vlastních obrazů), potlačení prostoru, plošnost.

Byla velmi kritická ke své vlastní práci, často obrazy přepracovávala a většinu svých raných děl sama zničila. Proto se z celkového objemu její práce zachovalo, navzdory její umělecká produktivitě, poměrně málo.

Lee Krasnerová a Jackson Pollock[editovat | editovat zdroj]

Za Jacksona Pollocka se provdala v roce 1945. Zpočátku byla pod vlivem jeho tvorby (velmi pravděpodobný je však i vliv její kritiky na jeho dílo). Později se však od jeho vlivu oprostila a její obrazy nesou vlastní osobitý výraz.

Setkání, tvorba, společný dramatický život manželů a Pollockova smrt jsou zachyceny v americkém životopisném filmu Pollock z roku 2000, postavu Lee zde úspěšně ztvárnila herečka Marcia Gay Hardenová (za tuto roli obdržela Oscara). Také román Seek My Face Johna Updikea z roku 2002 odráží, v postavě a příběhu hlavní hrdinky, velkou část jejího života.

Lee Krasnerová, žena a malířka[editovat | editovat zdroj]

„Tento obraz je tak dobrý, že byste nepoznali, že ho namalovala žena." Tento výrok Hanse Hofmanna dobře ilustruje dobový náhled na ženu v umění.

Její netkvěl pouze v kvalitě jejího díla, ale také v pevném postavení, které si v téměř ryze mužské disciplině, ve Spojených státech v 50. letech 20. století, dokázala vybudovat a udržet.

Zemřela v roce 1984 a ateliér a dům v East Hamptonu na Staten Islandu, který kdysi obývala společně s Jacksonem Pollockem, byl zpřístupněn veřejnosti a stal se kultovním místem pro milovníky tvorby obou malířů i abstraktního expresionismu obecně.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]