Lama Energy Group

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
LAMA ENERGY GROUP
Základní údaje
Právní forma akciová společnost
Datum založení 1991
Zakladatel Petr Lamich
Sídlo Hradec nad Moravicí, Česká republika
Adresa sídla Na Florenci 2116/15, Praha, 110 00, Česko
Klíčoví lidé Petr Lamich
Charakteristika firmy
Oblast činnosti energetika, těžební průmysl, služby, telekomunikace,
Produkty Výroba a distribuce elektřiny, distribuce tepla, těžba ropy a distribuce, telekomunikační služby, petrochemie
Obrat 5,7 mld. Kč (2017)[2]
9,3 mld. Kč (2016)[3]
Provozní zisk −58 mil. Kč (2017)[2]
596,8 mil. Kč (2016)[3]
Výsledek hospodaření −131,2 mil. Kč (2017)[2]
492,1 mil. Kč (2016)[3]
Celková aktiva 8,2 mld. Kč (2017)[2]
8,9 mld. Kč (2016)[3]
Vlastní kapitál 2,2 mld. Kč (2017)[1]
Majitel Petr Lamich (85 %)
Dceřiné společnosti Digi TV (100 %)
Lama energy (100 %)
LAMA GAS & OIL (64,1 %)
SYNERGY SOLUTION (100 %)
Identifikátory
Oficiální web www.lamagroup.cz
IČO 64086259
LEI 3157000H5LYFFIRUYH75
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lama Energy Group je český energetický holding se sídlem v Hradci nad Moravicí. Na českém trhu je skupina LAMA na předním místě v obchodu s těžkými topnými oleji a na druhém místě v těžbě ropy a plynu. Skupina zkoumá i podnikatelské možnosti v oblasti energetiky mimo svůj domovský region. V roce 2011 byla založena v Kanadě společnost PETROLAMA ENERGY CANADA Inc., která se zabývá nákupem a prodejem ropných produktů v Severní Americe. Konsolidovaný výnos skupiny LAMA přesáhl 15,9 miliardy Kč, ukazatel EBITDA 599 mil. Kč (údaj za rok 2013).

Historie skupiny[editovat | editovat zdroj]

Historie skupiny LAMA ENERGY GROUP se začala psát v roce 1991, kdy její zakladatel a majoritní vlastník Petr Lamich začal obchodovat s energetickými komoditami. Těžištěm jeho podnikání byl od počátku středoevropský region a hlavní aktivitou obchod s těžkým topným olejem. S růstem se podnikání rozšířilo na obchod s ropou, ropnými deriváty, uhlím, uhelnými deriváty, zemním plynem, šrotem a nemovitostmi. V roce 2002 Petr Lamich majetkově vstoupil do firmy LAMA GAS & OIL (dříve Česká naftařská společnost), která se specializovala na konzultace v oblasti těžby ropy a zemního plynu. Díky tomu mohla společnost investovat do vlastního vyhledávání, průzkumu a těžby ropy a zemního plynu na území České republiky. LAMA GAS & OIL je jedinou firmou, které se bez tradice existující těžby z doby před rokem 1989 podařilo objevit nová ložiska ropy a zemního plynu a začít s úspěšnou komerční těžbou. V souvislosti s liberalizací českého trhu s elektřinou a plynem založil Petr Lamich se svými partnery společnost LAMA ENERGY (dříve LAMA INVESTMENTS), která se zpočátku specializovala na obchod s plynem pro velkoodběratele. Zákazníky LAMA ENERGY se postupně staly velké průmyslové podniky a teplárny v České republice. Od roku 2010, kdy byl liberalizován obchod s plynem v segmentu domácností, začala firma nabízet plyn pod značkou levnyplyn.cz. V roce 2011 přidala do portolia služeb i dodávku elektřiny.

V roce 2011 došlo k transformaci do nového holdingového uspořádání. V jejím rámci došlo k přesunu jednotlivých majetkových podílů do mateřské společnosti LAMA ENERGY GROUP, která je zodpovědná za koordinaci jednotlivých aktivit a strategický rozvoj skupiny.

V průběhu roku 2013 se rozvíjely i aktivity společnosti Petrolama Energy Canada Inc. založené spolu se zkušenými kanadskými experty a obchodníky s ropnými produkty v roce 2011 (do oficiální struktury holdingu byla začleněna v průběhu roku 2013).

Petrolama kromě obchodování s ropnými produkty a provozování vlastní flotily cisternových vagonů pro jejich železniční přepravu spustila v záři 2013 do ostrého provozu terminál na úpravu a zlepšení vlastností surové ropy v okrese Alida (provincie Saskatchewan). Ten je napojený na ropovod Enbridge-Saskatchewan. 

Další kanadskou aktivitou je příprava těžby z nově otvíraného ropného ložiska v provincii Alberta s těžitelnou kapacitou až 300 mil. barelů, kterou se zabývá společnost Petrolama Namur Oil Sands Exploration Inc.

Ve čtvrtém kvartálu roku 2013 vstoupila na trh dceřiná společnost LAMA MOBILE jako virtuální mobilní operátor.

Sídlem skupiny LAMA ENERGY GROUP je Hradec nad Moravicí, kde je vybudován moderní administrativní areál. Kromě toho má skupina kancelářské zázemí v Praze a Bratislavě. Na českém trhu je skupina LAMA na prvním místě v obchodu s těžkými topnými oleji a na druhém místě v těžbě ropy a plynu. Skupina zkoumá i podnikatelské možnosti v oblasti energetiky a těžby mimo svůj domovský region.

Společnosti skupiny LAMA[editovat | editovat zdroj]

 • Petr Lamich - LAMA
 • Lama energy
 • LAMA GAS & OIL
 • LAMA MOBILE
 • LAMA TRADE
 • PETROLAMA ENERGY CANADA
 • PETROLAMA Namur Oil Sends Exploration
 • Teplárna Otrokovice
 • LAMA INVESTMENTS MONGOLIA
 • DIGI TV Czech Republic

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Konsolidovaná účetní závěrka LAMA ENERGY GROUP a.s. za rok 2017
 2. a b c d Dostupné online.
 3. a b c d Dostupné online.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]