Lama Energy Group

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
LAMA ENERGY GROUP
Základní údaje
Právní formaakciová společnost
Datum založení1991
ZakladatelPetr Lamich
SídloPraha, Česko
Adresa sídlaNa Florenci 2116/15, Nové Město, 110 00 Praha 1
Souřadnice sídla
Klíčoví lidéPetr Lamich
Charakteristika firmy
Oblast činnostienergetika, těžební průmysl, služby, telekomunikace,
ProduktyVýroba a distribuce elektřiny, distribuce tepla, těžba ropy a distribuce, telekomunikační služby, petrochemie
Obrat9,7 mld. Kč (2018)
Celková aktiva8,9 mld. Kč (2018)
Vlastní kapitál2,0 mld. Kč (2018)
Zaměstnanci700 (2020)
MajitelPetr Lamich (81 %)
DivizeLAMA GAS & OIL, PETROLAMA ENERGY CANADA, Petrolama Namur Oil Sands Exploration Inc., LAMA energy, LAMA INVESTMENTS MONGOLIA LLC, Teplárna Otrokovice, Teplárna Kyjov, WILDLAMAS LLC, Energo Český Krumlov, Telly, DFK Cab s.r.o., DFK America Inc., LAMA lighting technologies, LAMA solar technologies
Dceřiné společnostiLama energy (100 %)
LAMA GAS & OIL (64,1 %)
SYNERGY SOLUTION (100 %)
Teplárna Otrokovice (100 %)
Teplárna Kyjov (100 %)
Telly (100 %)
DFK Cab
Gas International
Identifikátory
Oficiální webwww.lamagroup.cz
IČO64086259
LEI3157000H5LYFFIRUYH75
Některá data mohou pocházet z datové položky.

LAMA ENERGY GROUP je český energetický holding se sídlem v Praze. Na českém trhu je skupina LAMA na předním místě v obchodu s těžkými topnými oleji a na druhém místě v těžbě ropy a zemního plynu.[zdroj?] V roce 2011 byla založena v Kanadě společnost PETROLAMA ENERGY CANADA Inc., která se zabývá nákupem a prodejem ropných produktů v Severní Americe. Konsolidovaná čistá aktiva skupiny za rok 2018 činila 9 miliard Kč. Konsolidované tržby činily v roce 2018 10 miliard Kč.

Historie skupiny[editovat | editovat zdroj]

V roce 1991 začal zakladatel a majoritní vlastník skupiny Petr Lamich obchodovat s energetickými komoditami. Těžištěm jeho podnikání byl od počátku středoevropský region a hlavní aktivitou obchod s těžkým topným olejem. S růstem podnikání se portfolio rozšířilo na obchod s ropou, ropnými deriváty, uhlím, uhelnými deriváty, zemním plynem, šrotem a nemovitostmi. V roce 2002 Petr Lamich majetkově vstoupil do firmy LAMA GAS & OIL (dříve Česká naftařská společnost) zaměřené na těžbu ropy a plynu v Česku.

V roce 2006 skupina zahájila vlastní komerční těžbu ropy a zemního plynu na ložiscích v České republice. O rok později se prostřednictvím nově založené společnosti LAMA energy stala dodavatelem elektřiny a zemního plynu pro velkoodběratele i domácnosti.

V roce 2011 došlo k transformaci do nového holdingového uspořádání. V jejím rámci došlo k přesunu jednotlivých majetkových podílů do mateřské společnosti LAMA ENERGY GROUP, která je zodpovědná za koordinaci jednotlivých aktivit a strategický rozvoj skupiny. V průběhu roku 2013 se rozvíjely i aktivity společnosti Petrolama Energy Canada Inc. založené spolu se zkušenými kanadskými experty a obchodníky s ropnými produkty v roce 2011. Do oficiální struktury holdingu byla tato společnost začleněna v průběhu roku 2013. Petrolama kromě obchodování s ropnými produkty a provozování vlastní flotily cisternových vagonů pro jejich železniční přepravu spustila v září 2013 do ostrého provozu terminál na úpravu a zlepšení vlastností surové ropy v okrese Alida (provincie Saskatchewan); ten je napojený na ropovod Enbridge-Saskatchewan. Další kanadskou aktivitou je příprava těžby z nově otevřeného ropného ložiska v provincii Alberta s těžitelnou kapacitou až 300 milionů barelů, kterou se zabývá společnost Petrolama Namur Oil Sands Exploration Inc.

V roce 2013 akvizicí Teplárny Otrokovice a Teplárny Kyjov rozšířila skupina své aktivity o teplárenství. V roce 2015 do portfolia přidala Energo Český Krumlov. Tepelnou energií tak vytápí firmy a domácnosti v Otrokovicích, Zlíně-Malenovicích, Kyjově a Českém Krumlově. Skupina podniká také v oblasti nových médií a telekomunikací. V roce 2013 uvedla na trh značku LAMA mobile, pod níž nabízí služby virtuálního mobilního operátora. V roce 2015 se pak součástí skupiny stal i provozovatel placené televize DIGI TV, která dnes na trhu figuruje po novým názvem Telly.

V roce 2018 vstoupila LAMA ENERGY GROUP akvizicí DFK Cab do průmyslové výroby polykarbonátových kabin vysokozdvižných vozíků a terénních čtyřkolek. V roce 2019 se mezi hlavní společnosti holdingu zařadila společnost LAMA lighting technologies, která se věnuje energeticky úsporným řešením v osvětlení a společnost LAMA solar technologies, která nabízí komplexní dodávky a výstavby solárních projektů. Společnosti jsou zaměřeny na energetické služby a dodávají přesná úsporná energetická opatření.

Hlavním sídlem skupiny LAMA ENERGY GROUP je Praha. Kromě toho má skupina kanceláře také v Bratislavě. Další zahraniční aktivitou roku 2019 je otevření kanceláře v Mongolsku a zahájení geologických průzkumů ložisek barevných a vzácných kovů.

Společnosti skupiny LAMA[editovat | editovat zdroj]

 • LAMA GAS & OIL
 • PETROLAMA ENERGY CANADA
 • Petrolama Namur Oil Sands Exploration
 • LAMA energy
 • LAMA INVESTMENTS MONGOLIA
 • Teplárna Otrokovice
 • Teplárna Kyjov
 • Energo Český Krumlov
 • Lama service
 • LAMA lighting technologies
 • LAMA solar technologies
 • Telly
 • DFK Cab
 • GAS International

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]