Labuť černokrká

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Wikipedie:Jak číst taxoboxLabuť černokrká
alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída ptáci (Aves)
Podtřída letci (Neognathae)
Řád vrubozobí (Anseriformes)
Čeleď kachnovití (Anatidae)
Podčeleď husy (Anserinae)
Rod labuť (Cygnus)
Binomické jméno
Cygnus melancoryphus
Molina, 1782
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Labuť černokrká (Cygnus melancoryphus) je nejmenší zástupce rodu Cygnus na světě. Samci dorůstají 115–140 cm a mají hmotnost 4,5–6,7 kg, samice jsou dlouhé 102–124 cm a mají hmotnost 3,5–4,4 kg. Rozpětí křídel je až 180 cm. Ptáci jsou zbarveni jasně bíle, mají černý krk a hlavu, šedý zobák a růžové končetiny. Přes oko se jim táhne bílý pruh a na zobáku mají výrazné červené ozobí. Obě pohlaví jsou si velmi podobná, samice jsou pouze o něco menší.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Žije pouze v jižní části jihoamerického kontinentu, a to v oblasti od Paraguaye po Falklandské ostrovy (Argentina, Brazílie, Chile, Falklandy a Uruguay). Svůj pobyt některé populace mění podle ročních období – ptáci z jihu kontinentu zimují severněji. Populace na Falklandských ostrovech jsou stálejší.[2]

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Typickým prostředím jsou nejrůznější mokřady, pobřežní či sladkovodní jezera a říční delty. Mimo hnízdní období, kdy je přísně teritoriální, se často zdržuje v hejnech. Živí se převážně vodními rostlinami.

Hnízdí v červenci a srpnu. Snáší 3–7 (4–8) vajec, na kterých sedí střídavě oba rodiče. Vejce klade do velkého kopcovitého hnízda z rostlinného materiálu.[3] [4][5][6]

Inkubační doba je 36 dní. Přibližně do stáří jednoho měsíce jsou malé labutě schovány mezi křídly rodičů, kteří je vozí na zádech.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN. 5. prosince 2017. Dostupné online. [cit. 2017-12-20]
  2. Labuť černokrká. In: ZOO Zlín – ZOO kontinentů [online]. [2012] [cit. 7. 12. 2017]. Dostupné z: http://zaloha.zoozlin.eu/cz/zvirata-a-expozice/zvirata.html?zvire=labut-cernokrka
  3. Cygnus melanocoryphus [online]. The IUCN Red List of Threatened Species [cit. 2010-09-30]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Cygnus melanocorypha - Black-necked swan [online]. Wildlifeinformation.org [cit. 2010-09-30]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. Black-necked Swan [online]. Saint Louis Zoo [cit. 2010-09-30]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. URDAREVIK, Dragana. Cygnus melancoryphus [online]. Animal Diversity Web [cit. 2010-09-30]. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Labuť černokrká. In: ZOO Zlín – ZOO kontinentů [online]. [2012] [cit. 7. 12. 2017]. Dostupné z: http://zaloha.zoozlin.eu/cz/zvirata-a-expozice/zvirata.html?zvire=labut-cernokrka

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]