Léon Bakst

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Léon Bakst
Léon Samoilovitch Bakst in 1916.jpg
Narození 27. dubnajul./ 9. května 1866greg.
Grodno
Úmrtí 28. prosince 1924 (ve věku 58 let)
Rueil-Malmaison
Místo pohřbení Hřbitov Batignolles
Alma mater Académie Julian
Ocenění důstojník Řádu čestné legie
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Léon Nikolajevič Bakst, rusky Лео́н Никола́евич Бакст, původním jménem Lev Samojlovič Rosenberg (27. dubnajul./ 9. května 1866greg., Grodno28. prosince 1924, Paříž) byl ruský malíř židovského původu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil v židovské rodině v Bělorusku. Vystudoval umění na Akademii v Petrohradě. Na studiích si přivydělával ilustrováním knih pro různá nakladatelství. První samostatnou výstavu měl v roce 1889. Před jejím otevřením se rozhodl vystavovat pod příjmením svých příbuzných z matčiny strany, Baxterových.

V letech 1893–1897 působil v Paříži. Studoval zde na Julianově akademii. Jeho přítelem se zde stal Sergej Ďagilev, který ho uvedl do světa divadla. Bakst začal pro divadlo navrhovat kostýmy a kulisy, zejména pro Ballets Russes. Bakstovy kostýmy jsou řazeny k secesi. Kombinovaly barvy ruského venkova a orientálního umění.

Také učil kreslit děti velkovévody Vladimíra Alexandroviče. V roce 1902 dostal zakázku od cara Mikuláše II., pro kterého měl namalovat obraz ze setkání ruských námořníků v Paříži. Byl rovněž vlivným učitelem – jeho žákem byl v letech 1908–1910 Marc Chagall. Došlo však mezi nimi nakonec k roztržce, když Bakst Chagallovi rozmlouval odchod do Paříže (který mu nakonec zajistil úspěch).

Navzdory úspěchům v Rusku, čelil zde Bakst silnému antisemitismu, a proto se v roce 1912 usídlil natrvalo v Paříži. Zde roku 1924 i zemřel.

Autoportrét (1923)

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]