Kurt Eisner

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kurt Eisner
Kurt Eisner (1919)
Kurt Eisner (1919)
Narození14. května 1867
Berlín
Úmrtí21. února 1919 (ve věku 51 let)
Mnichov
Příčina úmrtístřelná rána
Místo pohřbeníOstfriedhof (1919–1933)
Nový židovský hřbitov ve Freimannu (od 1933; 48°10′56″ s. š., 11°36′3″ v. d.)
Alma materAskánské gymnázium
Humboldtova univerzita
Povolánípolitik, spisovatel a novinář
Politické stranySociálnědemokratická strana Německa
Nezávislá sociálnědemokratická strana Německa
Nábož. vyznáníjudaismus
FunkceMinister-President of Bavaria
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kurt Eisner (14. května 1867, Berlín, Prusko21. února 1919, Mnichov, Bavorsko) byl německý levicový politik a žurnalista. Proslul jako strůjce pádu bavorské monarchie. Sám se v roce 1918 stal prvním předsedou vlády bavorské republiky. Než však stačil po prohraných volbách odstoupit, byl zastřelen.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Berlíně židovským rodičům. Studoval filozofii, ale pak se stal novinářem v Marburgu. Jako horlivý republikán a socialista vstoupil v roce 1898 do SPD. Postupem času ho však republikánské ideje opouštěly. Následkem toho aktivně bojoval za politickou demokracii stejně jako socialismus.

Roku 1892 se oženil s Elizabeth Hendrichovou, s níž měl pět dětí.

V roce 1900 se po smrti Wilhelma Liebknechta stal editorem stranických novin Vorwärts. Později však musel z této funkce odstoupit. Po jeho odchodu z Vorwärts byly jeho aktivity omezené. Působil hlavně v Bavorsku, ačkoli cestoval i do dalších částí Německa. V letech 19071910 byl hlavním redaktorem novin Fränkische Tagespost, a později se stal nezávislým novinářem v Mnichově.

V roce 1917, na vrcholu první světové války, se připojil k Nezávislé sociálně demokratické straně Německa. Roku 1918 byl odsouzen za zradu a podněcování stávek na 9 měsíců vězení. Byl uvězněn ve Stadelheimu, během všeobecné amnestie však byl propuštěn.

Po propuštění se dozvěděl o říjnové revoluci v Rusku. Podnícen touto událostí, organizoval listopadovou revoluci, která svrhla bavorskou monarchii. Deklaroval Bavorsko jako svobodný stát a 8. listopadu 1918 se stal prvním republikánským předsedou vlády Bavorska.

Kvůli neschopnosti nové vlády v poskytování základních služeb byl ve volbách v lednu roku 1919 poražen. O měsíc později byl zavražděn, když ho politický aktivista Anton von Arco auf Valley střelil do zad. Atentát na něj měl za následek vytvoření Bavorské republiky rad.

Zmínka o něm se nachází i v Hitlerově knize Mein Kampf.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kurt Eisner na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]