Kulík nilský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxKulík nilský
alternativní popis obrázku chybí
Kulík nilský v kaurských mokřadech v Gambii
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída ptáci (Aves)
Podtřída letci (Neognathae)
Řád dlouhokřídlí (Charadriiformes)
Čeleď ouhorlíkovití (Glareolidae)
Rod kulík (Pluvianus)
Binomické jméno
Pluvianus aegyptius
(Linnaeus, 1758)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kulík nilský (Pluvianus aegyptius, původně Charadrius aegyptius), dříve zvaný též běhulík pestrý, je malý dlouhokřídlý pták žijící na písčitých březích velkých řek v tropech subsaharské Afriky, přibližně v oblasti mezi Mauritánií, jihem Súdánu, Ugandou a Angolou. Z Egypta vymizel začátkem dvacátého století, nejspíš v souvislosti se stavbou Asuánské přehrady.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Tělo dospělého kulíka nilského dosahuje 19–21 cm. Má bílou hlavu s černým temenem, týlem a oblastí okolo očí. Záda má černá, hruď je bílá s černým pruhem. Na zbytku těla je shora modrošedý a zespoda oranžový. Nohy má modrošedé. Díky svému zbarvení je nezaměnitelný s jinými ptáky. Samečci se vzhledem neliší od samiček.

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Tento obvykle velmi krotký pták se vyskytyuje po dvojicích nebo v malých skupinách v blízkosti vody. Živí se hmyzem. Ozývá se vysokým krrr-krrr-krrr.

Klade dvě až tři vejce a zahrabává je do teplého písku; teplotu reguluje dospělec sedící na vejcích svým namočeným břichem. Pokud hnízdo opouští, písek na vejcích urovná. Mláďata jsou pohyblivá hned po vylíhnutí, krátce potom se mohou sama krmit. Dospělci chladí mláďata stejně jako vejce; mláďata někdy pijí vodu přímo z mokrého peří dospělců. V případě ohrožení mohou dospělci zakrýt mláďata pískem.

Trochilus a domnělá symbióza s krokodýly[editovat | editovat zdroj]

Hérodotos, řecký spisovatel z 5. století př. n. l., uvádí, že pták zvaný trochilus létá do otevřených tlam krokodýlů a živí se rozkládajícím se masem uvíznutým mezi krokodýlími zuby. Trochilus bývá často ztotožňován právě s kulíkem nilským, v mnoha jazycích jeho jméno odkazuje na domnělou vazbu na krokodýly (německy Krokodilwächter, rusky Крокодилов сторож, portugalsky Ave-do-crocodilo, maďarsky Krokodilmadár atd.), ačkoli popsaná symbióza s krokodýly nebyla spolehlivě zdokumentována u kulíka ani žádného jiného ptáka. (Často se jako „důkaz“ mylně uvádí fotografie, která je ve skutečnosti uměleckou digitální rekonstrukcí z dílny Warren Photographic, nebo videonahrávka, která vznikla jako počítačová animace pro thajskou reklamu na žvýkačku Dentyne.)

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2019.3. 10. prosince 2019. Dostupné online. [cit. 2020-01-17]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Egyptian plover na anglické Wikipedii.