Přeskočit na obsah

Králův Dvůr (zámek)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Králův Dvůr
Lovecký zámeček Králův Dvůr
Lovecký zámeček Králův Dvůr
Základní informace
Slohrenesanční
Výstavbapočátek 15. století (tvrz)
Přestavba1585 (zámek), přelom 17. a 18. století
Stavebníkneznámý
Další majitelépáni z Buřenic, Lobkovicové, Novohradští z Kolovrat, Habsburkové
Současný majitelměsto Králův Dvůr
Poloha
AdresaČp. 1, Králův Dvůr, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Map
Další informace
Rejstříkové číslo památky15456/2-334 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zámek Králův Dvůr v okrese Beroun je renesanční zámek postavený Janem Popelem mladším z Lobkowicz roku 1585 na místě starší stavby z počátku 15. století, postavené pány z Buřenic. Od roku 1594 se zámek stal královským majetkem a byl využíván jako lovecký zámek.[1] Rozšířen do dnešní podoby na přelomu 17. a 18. století. Podle první písemné zmínky o Králově Dvoře zde zemřel roku 1253 král Václav I.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Renesanční portál s erby Jana V. Popela z Lobkowicz a jeho druhé manželky Johany Novohradské z Kolowrat

Trojkřídlý patrový objekt, západní část jižního křídla renesanční s pravoúhlým portálem se znaky Lobkoviců a Novohradských z Kolovrat a zbytky sgrafit na fasádě. Na západě hranolová nízká věž se šindelovou střechou, původní zámecká kaple. Novější část barokní s průjezdem na nádvoří hospodářského dvora. Přízemí západní části jižního křídla sklenuto křížově s renesančními nástěnnými malbami z období po roce 1585.

Areál je obehnán na severní a západní straně zdí. Zámecká zahrada zčásti zanikla při stavbě dálnice D5, část parku se vstupní branou z Plzeňské ulice je od areálu zámku dálnicí oddělena.

Památkově chráněny jsou kromě parcely s hlavní budovou zámku též některé další pozemky a budovy hospodářského dvora a části zámeckého parku.

V roce 1860 zakoupil velkostatek se zámkem Králův Dvůr princ Emil Egon z Fürstenbergu (1825–1899).[2] Zámek byl až do roku 1945 v majetku Fürstenbergů,[2] v dalších letech postupně chátral. Od poloviny 20. století sídlila v objektu rolnická škola, posléze od roku 1971 podnik bytového hospodářství, později sklady zeleniny a podnik výpočetní techniky.[3] Od roku 1988 přetíná zámecký areál dálnice D5, v důsledku jejíž výstavby byl zničen zámecký park.[4] V roce 2000 zámek získal soukromý vlastník, který prezentoval svůj záměr vybudovat ve spolupráci s městem v chátrajícím objektu knihovnu, kulturní sál a obřadní síň.[4] Tyto záměry se však neuskutečnily. V roce 2011 město koupilo zámek od místního podnikatele za 13,5 milionu korun a postupně jej začalo rekonstruovat.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Památkový katalog: Zámek [online]. Národní památkový ústav [cit. 2020-07-03]. Dostupné online. 
  2. a b BĚLOHLÁVEK, Miloslav, a kol. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku IV. Západní Čechy. Praha: Nakladatelství Svoboda, 1985. 528 s. S. 162. 
  3. a b Králův Dvůr dokončil první etapu oprav místního zámku. Propamátky [online]. Institut pro památky a kulturu, o.p.s., 2013-08-13 [cit. 2020-07-03]. Dostupné online. 
  4. a b Pamětihodnosti: Zámek [online]. Králův Dvůr: Městský úřad Králův Dvůr [cit. 2020-07-03]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]