Kostel svatého Mikuláše (Malá Strana)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel sv. Mikuláše z úpatí Petřína
Malířská výzdoba v kupoli kostela

Kostel svatého Mikuláše, nazývaný též chrám svatého Mikuláše, je barokní kostel nacházející se v Praze na Malostranském náměstí. Byl postaven v letech 17041755 na místě, kde původně stál gotický kostel ze 13. století zasvěcený taktéž Mikuláši z Myry. Až do 17. století stála nedaleko též románská rotunda svatého Václava.

V minulosti na věži kostela drželi službu hlásní, kteří měli za úkol hlásit případné požáry či blížícího se nepřítele.

Charakteristika

Kostel sv. Mikuláše je postaven na Malé Straně. Je často považován za nejkrásnější barokní stavbu Prahy[zdroj?]. Chrám je situován v nároží komplexu budov bývalé jezuitské malostranské koleje. Patrové průčelí chrámu je široce rozložené a nezvykle zvlněné, patro je zdobeno balustrádou a ukončeno štítovým nástavcem. Chrám vyniká nejenom architekturou, ale i výzdobou. Upoutají nás především nástropní fresky v lodi od Jana Lukáše Krackera z r. 1760 a v 70 m vysoké kupoli od Františka Karla Palka. Interiér je dále zdoben sochami Františka Ignáce Platzera, závěsnými obrazy pašijového cyklu od Karla Škréty, a řadou dalších maleb od Palka, Kramolína, Raaba.

Historie

Byl stavěn v několika etapách v průběhu 1. poloviny 18. století. Nejprve podle projektu Kryštofa Dientzenhofera, později jeho syna Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Z let 1703–11 pochází západní průčelí, prostor předsíně s kruchtou, kaple sv. Barbory, kaple sv. Anny a dvě pole lodi s bočními kaplemi. Kilián Ignác upravil otcův projekt a mj. navrhl vyšší kupoli i vedle stojící věž. Stavebně řídil budování třetího pole lodi a trojlistého závěru s oválnou kupolí a s věží. Vrchní část věže, stavěl po roce 1750 Anselmo Lurago, který byl žákem a zetěm K. I. Dienzenhofera.

Věž

Věž kostela svatého Mikuláše, kterou Kilián Ignác Dienzenhofer pro kostel navrhl, měla být původně zcela nizoučká. Současníci se obávali jejího pádu a šlo o protest radním. Celkově je to však v souladu s Kiliánovou snahou zbavit prostor původní racionality, přičemž vše je inženýrsky dokonale promyšleno.[1]

Jde o kopii věže kostela svatého Mikuláše na Starém Městě.[1]

Za socialismu byla ve věži vybudována pozorovatelna Státní bezpečnosti, ze které bylo možné sledovat americké a jugoslávské velvyslanectví a přístupovou cestu k západoněmeckému velvyslanectví. Poslední zprávy o pozorování z tohoto místa pochází z roku 1990.[2] 15. dubna 2010 byla pozorovatelna s krycím názvem „Kajka“ zpřístupněna veřejnosti, nachází se v ní expozice, která dokumentuje činnost správy sledování StB.[3]

Reference

  1. a b Přednášky Velké osobnosti barokního umění v Praze, dr. Černý, VŠUP, zimní semestr 1997/1998
  2. ČTK. Ve věži chrámu sv. Mikuláše byla zpřístupněna pozorovatelna StB [online]. Novinky.cz, 2010-04-17 [cit. 2010-05-01]. Dostupné online. 
  3. Pozorovatelna StB poprvé přístupna veřejnosti [online]. Abscr.cz, 2010-04-15 [cit. 2010-05-01]. Dostupné online. 

Související články

Šablona:Geo dms

Literatura

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Kostel svatého Mikuláše na Malé Straně ve Wikimedia Commons