Přeskočit na obsah

Kostel svatého Kříže (Prešov)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kostel svatého Kříže
Místo
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
Souřadnice
Map
Základní informace
ZasvěceníSvatý Kříž
Další informace
AdresaPrešov, SlovenskoSlovensko Slovensko
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Kříže se nachází v Prešově.

Barokní kostelík byl vybudován na Kalvárii v roce 1753. Stavbu řídil František Perger, který stavěl Kalvárii v Banské Štiavnici a po jejím dokončení přišel v roce 1751 do Prešova.

Nástěnné malby v interiéru jsou dílem prešovského malíře Ondreje Trtiny, který vyzdobil také oltář s motivem Golgoty (roku 1765), inspirovaný Kalvárií v Banské Štiavnici. Ondrej Trtina působil na více místech východního Slovenska, nejvíce na Spiši, ale vracel se i do Prešova. V kostele sv. Kříže při využití bohatých barev a světla vytvořil v nevelkém interiéru vrcholně barokní prostor, působící opticky mnohem větším dojmem. V kostele nad oltářem jsou tři kříže a socha Panny Marie, sv. Jana apoštola a Máří Magdaleny.

V roce 1766 byly postaveny dvě boční kaple po obou stranách kostela a níže na přístupu k objektu situovaná budova s balkonem s plastikou "Ecce homo!". Varhany byly instalovány v roce 1768. Následujícího roku byl kostel slavnostně vysvěcen s celým do té doby stojícím komplexem kalvárie. V kostele jsou tři zvony, z roku 1752, 1774 a 1824. Poslední z nich byl odlit v prešovské dílně z děla z roku 1544, které bylo nalezeno v městských příkopech.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kostol svätého Kríža (Prešov) na slovenské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Kónya, P.: Za hradbami

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]