Kostel svatého Jakuba (Jaroměř)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel svatého Jakuba
Jaromer Church sv. Jakuba.jpg
Místo
Stát ČeskoČesko Česko
Obec Jaroměř
Souřadnice
Základní informace
Církev Římskokatolická
Diecéze Královéhradecká
Vikariát Náchod
Architektonický popis
Stavební sloh Gotika, část. barokizován
Výstavba zmiňován 1374
Odkazy
Kód památky 41572/6-1646 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Jakuba v Jaroměři je poprvé zmiňován již roku 1374 v listině J. Očka z Vlašimi. V první polovině 16. století byl přestavěn ve slohu pozdní gotiky. Byl několikrát opravován, především po požáru v roce 1670, kdy vyhořel až na presbyterium. Při opravě byla tehdy zcela barokizována věž. Kostel je významný především hodnotnými pozdně gotickými portály, je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Ve 2. pol. 19. stol. byl zrušen hřbitov okolo kostela, který sám byl stěží zachráněn před zbořením. Na nový jaroměřský hřbitov byla tehdy přenesena i socha Plačící ženy, náhrobek zhotovený M. B. Braunem pro tchyni A. Miseliusovou (1730).

Popis stavby[editovat | editovat zdroj]

Kostel je gotická, částečně barokizovaná jednolodní stavba. Na straně východní má elipsovitou sakristii, v západním průčelí věž. Věž hranolová, dvoupatrová, jednotlivé díly členěny na nárožích sdruženými lisenami. V přízemí pozdně gotický hrotitý portál s pravoúhlým rámem, profilovaným do oblých, bohatě členěných a vzájemně prostupujících prutů zakončených vlysem s renesanční římsou s trojím zubořezem. Ve vlysu nápis: Hec ecclesia et edificata temporae Domini dicti Macer, decani Jaromir (česky „Tento kostel byl vybudován za času pana Jana, řečeného Macer, děkana jaroměřského“). V prvním patře kvadrilobní okna s profilovanými šambránami, v druhém půlkruhová. Věž je kryta oplechovanou osmibokou cibulí s lucernou, bání, koulí a dvojitým křížem. Na jihu okna do lodi hrotitá, hladce špaletovaná, na severu okno půlkruhové s profilovanou šambránou a gotický portál, pravoúhlý, s vyplněnými kouty, bohatě profilovaný. Rám z oblých článků, vzájemně se prostupujících a přecházejících nahoře v pravoúhlý nástavec s vlysem a římsou členěnou zubořezem. Ve vlysu gotickým písmem nápis Anno a Christo M. quingetesimo tricesimo (česky „Od Kristova narození 1530“).

Kněžiště uzavřené pěti stranami osmiúhelníku, osvětlované třemi hrotitými okny bez kružeb. Ostění hladká. Žebra klenby hruškovitého profilu vybíhající bezprostředně ze stěn. Vchod do sakristie pravoúhlý s hladkým rámem. Sakristie, osvětlovaná dvěma hluboce špaletovanými, půlkruhovými okny, sklenuta křížem se širokými pásy. Triumfální oblouk hladký, hrotitý. Loď dlouhá 16,6 m, široká 10,50 m, v rovině o jeden schod níže pod kněžištěm. Na jihu tři hrotitá okna bez kružeb, na sever půlkruhové. Strop prkenný, lištový, na dvou trámech v ose lodi, podepřených ve středu dvěma sloupy. Západní polovina lodi zabrána trojramennou dřevěnou kruchtou, na čtyřech toskánských sloupech. Podkruchtí prkenné na příčných trámech. Parapet plný, ořímsovaný, dělený pilastry a segmentovými oblouky ve dvacet polí, z 1. pol. 18. stol. Ve výplních pestře malované rokokové kartuše. V přízemí věže předsíň zaklenutá křížem, podobně 1. patro otevřené do kruchty širokým půlkruhem. Kazatelna dřevěná, zeleně a hnědě lakovaná. Na balustrové noze pětiboké řečniště. V polích prázdné kartuše, zdobené boltci. Bez stříšky, z poloviny 17. století. Varhany – trojdílný korpus s bohatým rokokovým ornamentem, okolo r. 1760. Lavice barokní, hladké, z 18. stol.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2013-02-02]. Identifikátor záznamu 153685 : Kostel sv. Jakuba. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Poche, E.: Soupis památek historických a uměleckých v poli okrese královédvorském, sv. 48 ; Praha 1937
  • Jaroměř 1126–1976, vyd. MěNV Jaroměř, 1976, str. 69
  • Jaroměřský a josefovský zpravodaj, řoč. 2000 č. 3, str. 15 ad.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]