Kostel svatého Bartoloměje (Pecka)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Kostel svatého Bartoloměje
Kostel svatého Bartoloměje
Místo
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Královéhradecký kraj
Obec Pecka
Souřadnice
Základní informace
Církev římskokatolická
Diecéze královéhradecká
Vikariát jičínský
Farnost Pecka
Užívání pravidelné
Architektonický popis
Stavební sloh baroko
Výstavba 17481758
Odkazy
Kód památky 46084/6-1312 (PkMnMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Bartoloměje je římskokatolický kostel v Pecce. Je farním kostelem farnosti Pecka. Je situován severně od centra a je po hradu druhou dominantou městyse. Kostel je od 3. května 1958 chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o zřejmě dřevěném kostelu sv. Bartoloměje pochází z roku 1384, v roce 1603 byl nahrazen kostelem kamenným. Dnešní barokní podobu dali kostelu kartuziáni z Valdic. Stavba pochází z let 1748-1758, po vnějším okruhu je kostel zdobený kamennou křížovou cestou od Jana Josefa Lederera. Původně byla tato křížová cesta zasazena do hřbitovní zdi, ale po zrušení hřbitova byla vsazena do kostelní zdi. Kostel byl restaurován v letech 1936–1939. Roku 1992 byly do věže zavěšeny dva nové zvony, pořízené ze sbírek místních občanů a přátel ze SRN.

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Podélná jednolodní stavba s presbytářem na obdélném půdorysu je řešena v duchu Dienzenhoferovy stavitelské školy. Uplatňují se zde vlivy končícího baroka a počínajícího klasicismu. Jméno stavitele chrámu není známé. Po stranách lodi jsou symetricky umístěny sakristie s oratořemi. Ze západního průčelí vystupuje hranolovitá věž. Centrální vstup je v podvěží.

Interiér[editovat | editovat zdroj]

Iluzivní hlavní oltář, ornamentální malby a fresky ze života patrona kostela na klenbách jsou dílem malíře Václava Prokopa Kramolína. Boční oltáře a kazatelna pocházejí z roku 1722. Hlavní oltář s točenými sloupy byl zhotoven pro původní kamenný kostel v roce 1680. Část vnitřního zařízení sem byla přenesena ze zrušeného kartuziánského kláštera ve Valdicích v roce 1782. Vitrážová okna z roku 1895 znázorňují sv. Václava, sv. Ludmilu, sv. Aloise a sv. Filomenu.

Okolí kostela[editovat | editovat zdroj]

U jižní stěny kostela je pomníček na památku zdejšího rodáka P. Josefa Štemberky, lidického faráře umučeného nacisty.

Bohoslužby[editovat | editovat zdroj]

Pravidelné bohoslužby se konají v neděli od 8.00 a ve středu v 16.00 (v době letního času v 18.00).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2016-09-14]. Identifikátor záznamu 158565 : kostel sv. Bartoloměje. Památkový katalog. MonumNet [1]. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [2]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]