Kostel svaté Barbory (Polná)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel svaté Barbory (Polná)
Polna Kostel Barbora vez1.jpg
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajVysočina
OkresJihlava
ObecPolná
Lokalitahřbitovní kostel
Souřadnice
Základní informace
Církevřímskokatolická
DiecézeDiecéze královéhradecká
DěkanátPolná
Architektonický popis
Stavební slohbaroko
Typ stavbyjednolodí
Specifikace
Umístění oltářevýchod
Stavební materiálkámen, cihly
Další informace
AdresaHavlíčkova čp. 1137 , Polná
UliceHavlíčkova
Oficiální webhttp://www.farnostpolna.cz
Kód památky20483/7-5082 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svaté Barbory je hřbitovní kostel, který se nachází v Polné v okrese Jihlava. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Hlavní oltář sv. Barbory

Po zrušení původního hřbitova kolem kostela Panny Marie na náměstí v Polné byl v roce 1710 severně od hlavního náměstí na místě Svatoňova dvora[2] založen nový hřbitov a v letech 1720 - 1725 byl uprostřed postaven kostel zasvěcený sv. Barboře, široké jednolodí na půdorysu řeckého kříže, s prostornou kruchtou a velkými okny, v jednoduchém stylu baroka. Jako architekt se uvádí Ital J. D. Morazzi. Na východní straně má vysokou hranolovou věž s členitou bání. [3]

Interiér[editovat | editovat zdroj]

Střední prostor je sklenut zploštělou kupolí, boční prostory mají klenby plackové.

 • Fresky na stropě kostela pocházejí z let 1749 a 1750, autorem je chrudimský malíř a historik Josef Cerhetti.
 • Fresky na stěnách lodi zachycují svaté patronky kostela a farnostiː sv. Barboru, sv. Otýlii s kleštěmi a sv. Marii Magdalénu.
 • Fresky na stěnách kněžiště zachycují čtyři scény polenských zázrakůː 1. Zločinec byl naboden na kůl, který se s ním ulomil, na zemi klečící se obrátil na křesťanskou víru a přijal Svátost oltářní. 2.-3. Zázraky s dopisem. 4. Umírajícímu se zjevil sv. Jan z Boha, který mu udělil poslední pomazání.
 • Hlavní oltář sv. Barbory tvoří kamenná menza se soškou vzkříšeného Krista na svatostánku, flankovaném plastikami dvou andělů, nad ním stěně presbytáře je zavěšený obraz s výjevem Nanebevzetí svaté Barbory, kterou gestem požehnání přijímá do nebe Panna Marie. Namaloval jej Ignác Raab.
 • severní boční oltář s obrazem světice mezi dětmi, signovaný C.F. Töpfer 1725; oltářní menza je kamenná, štafírovaná v pestrých barvách mramoru
 • jižní boční oltář s obrazem světice, oltářní menza kamenná, štafírovaná v pestrých barvách mramoru
 • Kazatelna rokoková, dřevěné ostění zlacené a štafírované; na stříšce má sochu žehnajícího Krista Spasitele.
 • Kamenické a sochařské práce vytvořili Martin Ignác Morávek a jeho syn Václav Viktor Morávek
 • Zpovědnice je dřevěná, štafírovaná v barvách mramoru. Nad ní vystupuje nástěnná freska s postavou kající Maří Magdaleny, poklekající před křížem.
 • Na kruchtě jsou varhany.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Hřbitov[editovat | editovat zdroj]

Hrob Anežky Hrůzové, 2022

Hřbitov je situován na návrší v severní části města, ohrazen kamennou zdí a zčásti obklopen lesíkem. Nad kamennou branou hřbitova je vztyčena pískovcová socha patronky umírajících, sv. Barbory, s kalichem v rukou, nadnášena andílky s oblakem. Na hřbitově je na křižovatce cest severně od kostela často vyhledáván hrob Anežky Hrůzové, zavražděné roku 1899 v lese nedaleko Polné.[4] Dochoval se zde také zlomek barokního sousoší Kalvárie z doby kolem roku 1730. Umělecky vyniká secesní hrobka Marie Evy Stuartové († 1903) s reliéfem Panny Marie nabízející Ježíška k adoraci; je dílem Antonína Suchardy z Nové Paky. Kamenný krucifix na památku všech zesnulých byl na hřbitově vztyčen koncem 19. století.

Do kostelní zdi jsou z vnější strany zasazené mramorové náhrobní desky nebo epitafy polenských kaplanů a děkanů od konce 18. století.[5]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2014-06-03]. Identifikátor záznamu 131315 : Kostel sv. Barbory. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
 2. HOLASOVÁ, Klára. Kostel svaté Barbory [online]. Informační centrum Polná, 2012-04-02 [cit. 2014-06-01]. Dostupné online. 
 3. PRCHAL, Jan. Vítejte u nás. In: Mikroregion Polensko. Polná: Obce sdružené v Mikroregionu Polensko, 2003. ISBN 80-239-0141-9. Kapitola Polná, s. 28–35. (česky)
 4. MUDROVÁ, Ivana. Kam značky nevedou III. a další podivuhodné cesty. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2007. ISBN 978-80-7106-891-4. Kapitola Historická procházka půvabnou Polnou, s. 140–147. 
 5. TOUŠLOVÁ, Iveta; PODHORSKÝ, Marek; MARŠÁL, Josef. Toulavá kamera 4. Polná: Freytag&Berndt, 2007. ISBN 978-80-7316-287-0. Kapitola Polná, s. 206–209. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • Emanuel POCHE a kolektivː Umělecké památky Čech 3 (P-Š), Academia Praha 1980, s. 132-133.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]