Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Libořice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel Nanebevzetí Panny Marie
v Libořicích
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Libořicích z boku
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Libořicích z boku
Místo
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Ústecký
Okres Louny
Obec Libořice
Souřadnice
Kostel Nanebevzetí P. Marie v Libořicích
Kostel
Nanebevzetí P. Marie
v Libořicích
Poloha kostela na mapě České republiky
Základní informace
Církev římskokatolická
Provincie česká
Diecéze litoměřická
Vikariát lounský
Farnost Libořice
Status farní kostel
Užívání pravidelné
Architektonický popis
Stavební sloh baroko
Výstavba 1716
Specifikace
Stavební materiál zdivo
Odkazy
Kód památky 42967/5-1242 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Římskokatolický farní[1] kostel Nanebevzetí Panny Marie v Libořicích je barokní sakrální stavba, která zaujímá dominantní polohu na návrší v horní části rozlehlé návsi. Od roku 1964 je kostel chráněn jako kulturní památka.[2]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Písemná zpráva ze 14. století nasvědčuje, že již tehdy byl v Libořicích, které tehdy patřily roudnickému klášteru augustiniánů, farní kostel. Na místě gotického kostela byla v roce 1716 vybudována barokní novostavba. Věž byla přistavěna až v roce 1743.[3] Po II. světové válce začal kostel chátrat. Na značně zchátralé stavbě byly v roce 2010 zahájeny opravy.

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Pohled na libořický kostel od jeho závěru (2013)

Barokní kostel je jednolodní. Má trojboce zakončený presbytář se sakristií po severní straně a hranolovou věž v západním průčelí. Fasády presbytáře jsou nečleněné, loď a věž jsou členěny vysokými pilastry. Nad vchodem v jižní části lodi je umístěn kamenný erb rodu Kolovratů. Ke kostelu vede kamenné schodiště ukončené portálem v obvodové zdi kolem kostela.

Presbytář je sklenut plackou. V závěru je koncha, stěny jsou členěny pilastry. Kruchta kostela je dřevěná.[3]

Zařízení[editovat | editovat zdroj]

Zařízení je barokní a pochází z poloviny 18. století. Hlavní oltář má portál. Jsou zde sochy světců na brankách. Branky pocházejí z období kolem roku 1700. Dva protějškové boční oltáře jsou zasvěceny sv. Anně a sv. Janu Nepomuckému. Kazatelna se soškami evangelistů pochází z období kolem roku 1700. V kostele je barokní kamenná křtitelnice. V lodi se nachází barokní socha Piety. Je zde také znakový a nápisový náhrobník z roku 1689.[3]

Okolí kostela[editovat | editovat zdroj]

Fara v Libořicích

Nedaleko kostela se nachází barokní fara (čp. 31) z 2. poloviny 18. století. Je to obdélná, jednopatrová stavba. Krytá je mansardovou střechou. Fasády má členěny pilastry a horizontální římsou. V rokokové kartuši nad vchodem má znak.[3] Je také chráněna jako kulturní památka České republiky.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. MACEK, Jaroslav. Katalog litoměřické diecéze AD 1997. Litoměřice: Biskupství litoměřické, 1997. 430 s. Kapitola Přehled jednotlivých farností diecéze, s. 116. 
  2. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2019-07-29]. Identifikátor záznamu 155203 : Kostel Nanebevzetí Panny Marie, Libořice. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  3. a b c d POCHE, Emanuel. Umělecké památky Čech K/O, sv. II. Praha: Academia, 1978. 580 s. Kapitola Libořice /Louny/, s. 255. 
  4. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2016-05-04]. Identifikátor záznamu 155095 : Fara, Libořice. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [2]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]