Kněží hora (hradiště)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kněží hora (hradiště)
Chybí zde svobodný obrázek
Poloha
Adresa severozápadně od městyse, Katovice, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Kněží hora
Kněží hora
Další informace
Rejstříkové číslo památky 26841/3-4162 (PkMISSezObr)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hradiště na Kněží hoře je raně středověké slovanské hradiště ležící na vrcholu kopce Katovická hora, kterému se také říkalo Kněží hora, v okrese Strakonice, asi 6 km západně od města Strakonice. Od roku 1958 je chráněn jako kulturní památka ČR.[1]

Jedná se o elipsovité hradiště o celkové rozloze asi osm hektarů. Samotnou akropoli obepíná po celém obvodu val. Ze severu je k ní připojeno vnitřní a vnější předhradí. Všechny tři části jsou opevněny mohutnými valy, vnější a vnitřní předhradí dokonce valem dvojitým. Jednalo se zřejmě o dřevohlinité opevnění s čelní na sucho kladenou kamennou plentou. K prostoru akropole se váže pozoruhodný údaj o kamenných základech větší budovy rozebraných v minulosti.

Menší archeologický výzkum této lokality podnikl roku 1946 jihočeský archeolog Bedřich Dubský. Dle nevelkého souboru keramických zlomků lze těžiště osídlení Kněží hory datovat do 9. století. Nálezy dokládají zánik alespoň části hradiště mohutným požárem.

Hradiště na Kněží hoře spolu s s Hradcem u Řepice, Hradcem u Němětic a Hradištěm u Libětic střežilo strakonickou kotlinu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2017-02-07]. Identifikátor záznamu 138043 : Výšinné opevněné sídliště – hradiště Kněží hora, archeologické stopy. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1].