Hradec u Řepice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hradec u Řepice
Chybí zde svobodný obrázek
Poloha
Adresa severozápadně od vesnice, Řepice, Česká republikaČeská republika Česká republika
Souřadnice
Hradec u Řepice
Hradec u Řepice
Další informace
Rejstříkové číslo památky 34500/3-4353 (PkMISSezObr)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hradec u Řepice je raně středověké slovanské hradiště ležící na vrcholu kopce Hradec (511 m n. m.) v okrese Strakonice, asi 3 km severoseverovýchodně od města Strakonice a 1,5 km severozápadně od obce Řepice. Od roku 1958 je chráněno jako kulturní památka ČR.[1]

Jedná se o trojdílné hradiště o celkové rozloze asi tři hektary, které bylo ze západní přístupnější strany chráněno dvěma valy s hlubokými příkopy. Samotná akropole se nacházela na plochém temeni kopce a byla chráněna zřejmě dřevěnou palisádou.

Archeologický výzkum této lokality podnikl Bedřich Dubský. Nalezené zlomky keramiky datují hradiště do 9. století. Podle silných vrstev zuhelnatělé organické hmoty se dá usuzovat na násilný zánik hradiště.

Hradec u Řepice spolu s hradištěm na Kněží hoře, Hradcem u Němětic a Hradištěm u Libětic střežil strakonickou kotlinu. Hradiště je morfologicky velmi podobné mohutnější pevnosti na Kněží hoře, a tak není vyloučeno, že bylo vybudováno podle jejího vzoru.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2017-02-07]. Identifikátor záznamu 146225 : Výšinné opevněné sídliště – hradiště Hradec, archeologické stopy. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1].