Hradec u Němětic

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hradec u Němětic
Pohled k areálu hradiště ve směru od jihozápadu
Pohled k areálu hradiště ve směru od jihozápadu
Poloha
AdresaNěmětice, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Hradec u Němětic
Hradec u Němětic
Další informace
Rejstříkové číslo památky46048/3-4280 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hradec u Němětic je halštatské a raně středověké slovanské hradiště na ostrožně Hradec nad soutokem potoka Peklov a řeky Volyňky v katastru obce Něměticeokrese Strakonice, necelých 8 km jižně od města Strakonice. Hradiště je chráněno jako kulturní památka.[1]

V době halštatské zde stál velmožský dvorec. Po 1200 letech byla opuštěná lokalita znovu opevněna. Hradiště o rozloze necelého jednoho hektaru bylo z přístupnějších stran (severní a západní) chráněno hradbou s dřevohlinitou konstrukcí doplněnou pravděpodobně kamennou plentou. Ostatní strany se strmými svahy byly opevněny méně důkladně. Opevnění bylo uvnitř rozděleno příkopem lemovaným palisádou na dvě části.

Hradiště je datováno do 9. století. Násilný zánik, o kterém svědčí nález jednoho sta hrotů šípů při archeologických vykopávkách, lze datovat zřejmě na konec 9. století nebo začátek 10. století.

Hradec u Němětic spolu s hradištěm na Kněží hoře, Hradištěm u Libětic a Hradcem u Řepice střežilo strakonickou kotlinu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2015-12-29]. Identifikátor záznamu 158528 : Rovinné neopevněné sídliště Hradec, archeologické stopy. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • LUTOVSKÝ, Michal; MICHÁLEK, Jan. Hradec u Němětic: sídlo halštatské a raně středověké nobility v česko-bavorském kontaktním prostoru. Strakonice: Muzeum středního Pootaví, 2000. 376 s. ISBN 80-902457-5-7. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]