Hradiště u Libětic

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hradiště u Libětic
Hradiště od Radošovic
Hradiště od Radošovic
Poloha
Adresa vrch Hradiště, Libětice, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Hradiště u Libětic
Hradiště u Libětic
Další informace
Rejstříkové číslo památky 14947/3-4376 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hradiště u Libětic je raně středověké slovanské hradiště ležící na vrcholu kopce Hradiště (604 m n. m.) v katastrálním území Liběticeokrese Strakonice, asi pět kilometrů jižně od města Strakonice. Hradiště je chráněno jako kulturní památka.[1]

Hradiště bylo obýváno v 9. století a jeho zřejmě násilný zánik lze datovat na přelom 9. a 10. století. Hradiště u Libětic spolu s hradištěm na Kněží hoře, Hradcem u Němětic a Hradcem u Řepice střežilo strakonickou kotlinu.

Jedná se o dvoudílné hradiště o celkové rozloze asi dva hektary. Trojúhelníková akropole umístěná na vrcholové plošině byla opevněná již ve starší době železné. V raném středověku bylo z jihozápadu připojeno protáhlé předhradí.

Opevnění akropole tvořila dřevohlinitá konstrukce s čelní kamennou plentou. V místech snazšího přístupu je opevnění znásobeno mohutnými příkopy. V úvalech mezi severozápadními svahy akropole a předhradí se nalézá pramen – důležitý zdroj vody pro obyvatele hradiště.

Fotografie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2017-02-07]. Identifikátor záznamu 125368 : Výšinné opevněné sídliště – hradiště, archeologické stopy. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]