Kenzó Takada

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kenzó Takada
KenzoTakada2.jpg
Narození 27. února 1939 (79 let)
Himedži
Alma mater Bunka Fashion College
Ocenění rytíř Řádu umění a literatury
rytíř Čestné legie
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Ukázka kaligrafického písma Tento článek obsahuje japonský text.
Bez správné podpory asijských znaků se Vám mohou namísto kandži nebo kany zobrazovat otazníky, obdélníčky nebo jiné zástupné symboly.

Kenzó Takada (japonsky 高田 賢三 Takada Kenzó; nar 27. února 1939 v Hjógo v Japonsku) je japonský módní návrhář známý pod svým jménem Kenzo, kterým pojmenoval svou obchodní značku v módním průmyslu.

V roce 1958 začal studovat na renomované módní škole Bunka Fashion College v Tokiu. Od roku 1965 žije v Paříži, kde již v roce 1970 výrazně zaujal svou první módní přehlídkou. Časopis o módě Elle otiskl jeden z modelů z této přehlídky na titulní straně. Po tomto prvním ohlasu následovaly další úspěchy. V roce 1971 vystavoval své kolekce také v New Yorku a Japonsku. Jeho přehlídka v roce 1972 vyvolala takovou tlačenici, že musela být přerušena. Kenzó v té době obdržel cenu Fashion Editor Club of Japan. Svůj smysl pro dramatická vystoupení ukázal Kenzó v roce 1978 a 1979, když svou přehlídku uspořádal v cirkusovém stanu, kde krasojezdkyně jezdily v průhledných uniformách a Kenzó sám při finále vjel do manéže na slonu.

V roce 1983 rozšířil Kenzó svůj zájem i na pánskou módu. V roce 1984 jej francouzský ministr kultury Jack Lang jmenoval rytířem Řádu umění a literatury. Od roku 1988 se pod značkou Kenzo začal prodávat také dámský parfém. V roce 1991 byl uveden na trh první parfém pro muže (Kenzo pour Homme).

Od roku 1993 patří značka Kenzo francouzskému koncernu LVMH.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kenzo Takada na německé Wikipedii.