Kenzó Takada

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kenzó Takada
Narození 27. února 1939 (78 let)
Himedži
Alma mater Bunka Fashion College
Ocenění rytíř Řádu umění a literatury
rytíř Čestné legie
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Kaligrafický symbol
Článek obsahuje japonský text.
Bez vhodného fontu nejspíš místo kandži nebo kany uvidíte otazníky, obdélníčky či jiné znaky.

Kenzó Takada (japonsky 高田 賢三 Takada Kenzó; nar 27. února 1939 v Hjógo v Japonsku) je japonský módní návrhář známý pod svým jménem Kenzo, kterým pojmenoval svou obchodní značku v módním průmyslu.

V roce 1958 začal studovat na renomované módní škole Bunka Fashion College v Tokiu. Od roku 1965 žije v Paříži, kde již v roce 1970 výrazně zaujal svou první módní přehlídkou. Časopis o módě Elle otiskl jeden z modelů z této přehlídky na titulní straně. Po tomto prvním ohlasu následovaly další úspěchy. V roce 1971 vystavoval své kolekce také v New Yorku a Japonsku. Jeho přehlídka v roce 1972 vyvolala takovou tlačenici, že musela být přerušena. Kenzó v té době obdržel cenu Fashion Editor Club of Japan. Svůj smysl pro dramatická vystoupení ukázal Kenzó v roce 1978 a 1979, když svou přehlídku uspořádal v cirkusovém stanu, kde krasojezdkyně jezdily v průhledných uniformách a Kenzó sám při finále vjel do manéže na slonu.

V roce 1983 rozšířil Kenzó svůj zájem i na pánskou módu. V roce 1984 jej francouzský ministr kultury Jack Lang jmenoval rytířem Řádu umění a literatury. Od roku 1988 se pod značkou Kenzo začal prodávat také dámský parfém. V roce 1991 byl uveden na trh první parfém pro muže (Kenzo pour Homme).

Od roku 1993 patří značka Kenzo francouzskému koncernu LVMH.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kenzo Takada na německé Wikipedii.