Přeskočit na obsah

Kathleen Lonsdaleová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kathleen Lonsdale
Kathleen Lonsdale (24. září 2009)
Kathleen Lonsdale (24. září 2009)
Rodné jménoKathleen Yardley
Narození28. ledna 1903
Newbridge
Úmrtí1. dubna 1971 (ve věku 68 let)
Londýn
Příčina úmrtírakovina
Alma materUniversity College London
Ilford County High School
Woodford County High School
Bedford College
Royal Holloway, University of London
Povoláníchemička, krystalografka, inženýrka a mírová aktivistka
ZaměstnavateléUniversity College London
Royal Institution
Univerzita v Leedsu
Oceněníspolečník Královské společnosti (1945)
Dáma komandér Řádu britského impéria (1956)
Davyho medaile (1957)
honorary doctor of the University of Bath (1969)
Swarthmore Lecture
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kathleen Lonsdaleová (rozená Yardleyová, 28. ledna 1903, Newbridge – 1. dubna 1971, Londýn) byla irská krystalografka. V roce 1929 dokázala pomocí metod rentgenové difrakce, že benzenový kruh je plochý. Jako první použila Fourierovy spektrální metody při řešení struktury hexachlorbenzenu v roce 1931. Během své kariéry dosáhla několika prvenství mezi vědkyněmi, včetně toho, že byla jednou z prvních dvou žen zvolených členkou Královské společnosti v roce 1945 (spolu s Marjory Stephensonovou), první ženskou profesorkou na University College London (1949), první ženou zvolenou prezidentkou Mezinárodní krystalografické unie a první ženou, jež se stala prezidentkou British Science Association.

Bakalářský titul získala na Bedford College (1922), magistrou fyziky se stala na University College, kde absolvovala roku 1924. Doktorem věd se stala na Londýnské univerzitě roku 1936. Kromě struktury benzenu pracovala též na výrobě syntetických diamantů. Byla též průkopnicí ve využití rentgenového záření ke studiu krystalů. Během své pozdější kariéry se začala zajímat o kameny a minerály produkované v lidském těle, např. ledvinové nebo žlučové kameny.

Proslula též svým aktivismem, ať už křesťanským pacifismem, nebo ve věci vězeňské reformy. Pacifismus ji v roce 1935 přivedl ke konverzi z baptismu na kvakerství. Během druhé světové války ji přivedl na měsíc do věznice Holloway, protože se odmítla zaregistrovat k povinnostem civilní obrany nebo zaplatit pokutu za odmítnutí registrace. Stav vězeňství, který spatřila, ji přivedl do Howard League for Penal Reform.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kathleen Lonsdale na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]