Přeskočit na obsah

Winchesterská katedrála

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Katedrála ve Winchesteru)
Winchesterská katedrála
Místo
StátSpojené královstvíSpojené království Spojené království
Souřadnice
Map
Základní informace
Církevanglikánství
ZasvěceníNejsvětější Trojice
Architektonický popis
Stavební slohnormanský sloh
Výstavba11. století
Další informace
AdresaWinchester, City of Winchester, Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Oficiální webOficiální web
Kód památky1095509
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Winchesterská katedrála je jednou z největších katedrál Anglie, s nejdelší hlavní chrámovou lodí mezi gotickými katedrálami v Evropě (168 m). Je zasvěcena Nejsvětější Trojici, svatému Petrovi, svatému Pavlovi a svatému Swithunovi a je sídlem Winchesterské diecéze Anglikánské církve.

Stavba první katedrály byla zahájena roku 642 na místě bezprostředně sousedícím s místem, kde stojí katedrála současná. Svatý Swithun, jeden z prvních biskupů Winchesterské diecéze, byl pohřben poblíž této stavby, později byly jeho ostatky přemístěny do katedrály a po výstavbě současné katedrály do ní. Původní stavba byla zbořena roku 1093.

Stavba nové katedrály byla zahájena roku 1079 a 8. dubna 1093 se mnichové přestěhovali, za účasti téměř všech anglických biskupů, do nové budovy. Nejstarší částí současné stavby je krypta, která pochází z počátku výstavby katedrály. Zde je pohřben Vilém II., syn Viléma I., zabitý nešťastnou náhodou při lovu v nedalekém New Forest. Roku 1202 byla zahájena stavba čtvercové hlavní věže, která nahradila původní věž, která se zřítila vlivem nestability základů zakotvených na podmočené půdě.

Dostavby pokračovaly i v pozdějším období. Ve 14. století byla provedena přestavba hlavní chrámové lodi a v 15. století byla postavena ubytovna pro velké množství poutníků ke hrobu Svatého Swithuna. Benediktinské převorství bylo zrušeno roku 1539, klášter a kapitula byly zbořeny ale katedrály se rušení anglických klášterů nedotklo.

V letech 19051912 probíhala, pod vedením T. G. Jacksona, obnova katedrály, která zahrnovala i známou záchranu budovy od zřícení. Některé podmáčené základy pod jižní a východní zdí byly vyztuženy potápěčem Williamem Walkerem, který stabilizoval základy více než 25 000 betonovými vaky, 115 000 betonovými bloky a 900 000 cihlami. Pracoval šest hodin denně v letech 19061912 v úplné tmě v úrovni 6 m pod zemí a jeho akce je považována za hlavní příčinu záchrany katedrály.

V současnosti je katedrála atraktivní pro příznivce Jane Austenové, která zemřela ve Winchesteru a je pohřbena v severní boční lodi. Kaple Zjevení páně je zajímavá mozaikovými okny navrženými Edwardem Burne-Jonesem. V katedrále se také nachází jediná diatonická sestava 14 zvonů na světě s nejtěžším zvonem o hmotnosti 1,83 tun.

Odraz v kultuře

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]