Katedrála svatého Mikuláše (Stockholm)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Katedrála svatého Mikuláše
Storkyrkan
Storkyrkan
Místo
Stát ŠvédskoŠvédsko Švédsko
Stockholm Stockholm (kraj)
Obec Stockholm
Souřadnice
Základní informace
Církev Švédská církev (luteránství)
Diecéze Diecéze Stockholm
Architektonický popis
Stavební sloh cihlová gotika
Typ stavby katedrála
Výstavba 1279
Odkazy
Oficiální web Webové stránky katedrály
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Katedrála Katedrála svatého Mikuláše (švédsky: Sankt Nikolai kyrka) je nejstarší kostel nacházející se ve švédském hlavním městě Stockholmu. Katedrála se nachází na ostrově Stadsholmen v historickém centru města Stockholmu (Gamla stan). V jejím sousedství leží královský palác, Švédská královská opera a budova Riksdagu, v níž zasedá švédský parlament. Od 16. století je kostel evangelický. V roce 1942 se kostel stal sídelní katedrálou nově vytvořené stockholmské diecéze.

Katedrála je známa pod neoficiálními názvy Storkyrkan (česky: Velký kostel) a Stockholms domkyrka (česky: Stockholmská katedrála).

Vzhledem k velikosti a poloze se katedrála stala místem konání důležitých událostí spojených s královskou rodinou (svateb, korunovací, pohřbů) a díky tomu od roku 1620 trvale nahradila katedrálu v Uppsale jako místo korunovace švédských panovníků. Poslední královská korunovace se zde konala v roce 1873, kdy zde byl korunován král Oskar II. s manželkou Žofií. Poslední královská svatba se zde uskutečnila 19. června 2010, kdy se korunní princezna Viktorie vdala za Daniela Westlinga, přesně 34 let poté co zde proběhla svatba jejích rodičů krále Karla XVI. Gustava a královny Silvie.