Kateřina z Valois (1401–1437)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Kateřina z Valois (1401))
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kateřina z Valois
Anglická královna
Catherine of France.jpg
Manžel Jindřich V.
Owen Tudor
Narození 27. října 1401
Paříž
Úmrtí 3. ledna 1437 (35 let)
Londýn
Pohřbena Westminsterské opatství
Předchůdce Jana Navarrská
Následník Markéta z Anjou
Potomci Jindřich VI. Anglický
Edmund Tudor
Jasper Tudor
Markéta
Tacina
Dynastie Valois
Otec Karel VI. Francouzský
Matka Isabela Bavorská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kateřina z Valois (fr. Catherine de France nebo Catherine de Valois, 27. října 1401, Paříž3. ledna 1437, Londýn) byla manželka anglického krále Jindřicha V. Díky tajnému manželství s Owenem Tudorem byla také babičkou anglického krále Jindřicha VII. Tudora.

Anglická královna[editovat | editovat zdroj]

Svatba s Jindřichem (středověká iluminace)

Narodila se v paláci Saint-Poljako dcera francouzského krále Karla VI. a Isabely, dcery bavorského vévody Štěpána III. O sňatku princezny Kateřiny se synem Jindřicha IV. Anglického se uvažovalo brzy po jejím narození. Anglický král ale zemřel dříve, než došlo k dohodě. Nový král Jindřich V. o sňatku uvažoval v případě, že by byl uznán jeho nárok na francouzský trůn. Jindřich V. se nejvíce proslavil svým vítězstvím u Azincourtu (tuto kapitolu jeho života také zvěčnil William Shakespeare ve své hře Jindřich V.). Jeho manželství s Kateřinou z Valois mělo těmto dvěma národům, které spolu válčily už víc jak 80 let, přinést mír.

V květnu 1420 byla dosažena mírová smlouva. Karel VI. uznal Jindřicha Anglického za svého dědice. Svatba se konala 2. června 1420 v katedrále v Troyes. Kateřina prý byla přitažlivá žena a Jindřich se do ní zřejmě zamiloval.[zdroj?] Odebrali se spolu do Anglie, kde byla Kateřina v únoru ve Westminsterském opatství korunována anglickou královnou. V červnu 1421 se Jindřich vrátil do Francie, aby pokračoval ve svém vojenském tažení. Tou dobou už byla Kateřina několik měsíců těhotná a narodil se jí syn, budoucí Jindřich VI. Jindřich V. svého syna nikdy neviděl, protože zemřel ve Francii 31. srpna 1422, zřejmě na úplavici.

Jednadvacetiletá vdova přišla v několika měsících i o otce. Její syn byl dědicem anglického trůnu a Anglií okupovaných území na severu Francie. Boj o moc a kontrolu nad francouzským trůnem vedl k obnovení bojů ve stoleté válce.

Druhé manželství[editovat | editovat zdroj]

Owen Tudor byl garderobiér na dvoře královny vdovy Kateřiny. Jejich sňatek je dodnes zpochybňován, neboť královna se o tomto zmínila prakticky až na smrtelné posteli. Jejich sňatek byl hlavním argumentem pro legitimitu dynastie Tudorovců. Owen Tudor pocházel z nižší dělnické vrstvy. Královnu nejvíce zaujal svým „činem“, kdy se opil a usnul na jejím klíně. Kateřina z Valois a Owen Tudor spolu měli syna Edmunda Tudora, jehož synem byl Jindřich VII. Tudor.

Owen a Kateřina měli přinejmenším pět dětí, z nichž čtyři se dožili dospělosti, syny Edmunda, Jaspera a Owena a dcery Markétu a Tacinu.

Tajný sňatek Kateřiny z Valois a Owena Tudora velmi pobouřil radu, která se na základě této události domluvila přijmout nový zákon, kdy královna vdova se může oddat až se souhlasem rady. Později byl tento zákon rozšířen na celou královskou rodinu a platí do dnešní doby.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Kateřina zemřela 3. ledna 1437 společně s novorozenou dcerou při porodu. Předtím se však léčila z jakési dlouhodobé nemoci, možná rakoviny.[zdroj?] Owen Tudor byl po její smrti zadržen a obviněn z nespecifikovaných zločinů, ale krátce poté byl propuštěn. Žil až do roku 1461, kdy byl popraven yorkisty po bitvě u Mortimers Cross. Jejich synům udělil jejich nevlastní bratr, Jindřich VI. hrabství.

Kateřina byla pohřbena ve Westminsterském opatství. Její alabastrový památník možná nechal zničit její vnuk Jindřich VII., aby se oprostil od podezření nemanželského původu. Její ostatky byly dlouho veřejně vystaveny a pohřbeny až za vlády královny Viktorie.

Odkaz[editovat | editovat zdroj]

Život Kateřiny z Valois popisuje děj knihy Mari Griffithové Kořeny růže Tudorovců. Kniha popisuje Kateřinin život od doby, co opustila klášter až po její úmrtí v roce 1437.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Catherine of Valois na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Anglická královna
Předchůdce:
Jana Navarrská
1420 - 1422
Kateřina z Valois (1401–1437)
Nástupce:
Markéta z Anjou
Lady of Ireland
Předchůdce:
Jana Navarrská
1420 - 1422
Kateřina z Valois (1401–1437)
Nástupce:
Markéta z Anjou