Owen Tudor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Owen Tudor
Narození 1400
Wales
Úmrtí 2. února 1461 (ve věku 60–61 let)
Hereford
Příčina úmrtí poprava stětím
Místo pohřbení Hereford
Manžel(ka) Kateřina z Valois
Děti Edmund Tudor, 1st Earl of Richmond
Jasper Tudor
daughter Tudor
Owen Tudor
Margaret Tudor
Rodiče Maredudd ap Tudur a Margaret Fychan
Příbuzní Jindřich VII. Tudor[1] (vnuk)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Sir Owen Tudor, velšsky Owain ap Meredydd ap Tewdwr, (cca 14002. února 1461) byl velšským vojákem a dvořanem anglické královny Kateřiny z Valois (vdovy po králi Jindřichu V.), na jejímž dvoře zastával úřad Keeper of the Queen's Wardrobe (který kromě péče o garderobu spravoval také soukromé finance královny). Ze vztahu mezi Owenem a královnou vzešlo několik dětí vč. Edmunda Tudora, otce potomního anglického krále a zakladatele dynastie Tudorovců Jindřicha VII.

Život[editovat | editovat zdroj]

Owenův otec byl účastníkem protianglického povstání Owena Glendowera, po jeho neúspěchu se však s rodinou přestěhoval do Londýna. Při té příležitosti také pro svého syna přijal příjmení Tudor — jedná se o jeden z prvních dochovaných případů použití příjmení Velšanem. Mladý Owen bojoval v anglickém vojsku v bitvě u Agincourtu a krátce nato se stal plnoprávným anglickým poddaným.

Do služeb Kateřiny z Valois se dostal po smrti jejího prvního manžela v roce 1422. Owen královnu nejvíce zaujal svým „činem“, kdy se opil a usnul na jejím klíně.[zdroj?] Formální povaha jejich vztahu není vyjasněna — jejich sňatek je dodnes zpochybňován, neboť královna se o tomto zmínila prakticky až na smrtelné posteli. Roku 1427 byl ostatně přijat zákon, jenž stanovil potřebu králova souhlasu s novým sňatkem královny vdovy pod hrozbou doživotního propadnutí novomanželova majetku.

Kateřina zemřela 3. ledna 1437, krátce po porodu. Předtím se však léčila z jakési dlouhodobé nemoci, možná rakoviny. Owen Tudor byl po její smrti zadržen a obviněn z nespecifikovaných zločinů, ale krátce poté byl propuštěn.

Později se i přes svůj pokročilý věk zúčastnil válek růží, a to na straně Lancasterů. Po prohrané bitvě u Mortimers Cross (únor 1461) byl popraven yorkisty.

Potomstvo[editovat | editovat zdroj]

Owen a Kateřina měli přinejmenším pět dětí, z nichž čtyři se dožili dospělosti, syny Edmunda, Jaspera a Owena a dcery Markétu a Tacinu. Edmundovi a Jasperovi udělil jejich polorodý bratr a král Jindřich VI. hraběcí tituly z  Richmondu a Pembroke.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Kindred Britain.