V tomto článku je použita zastaralá šablona „Příbuzenstvo“.

Karel Smělý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Karel Smělý

Karel Smělý (10. listopadu 1433, v Dijonu - 5. ledna 1477 v Nancy) byl burgundským, brabantským, lucemburským, geldernským vévodou a nositelem Řádu zlatého rouna.

Příbuzenstvo
otec Filip III. Dobrý
matka Isabela Portugalská
manželka Kateřina Francouzská
manželka Isabela Bourbonská
manželka Markéta z Yorku
dcera Marie Burgundská
děd Jan Burgundský, statečný
Babička Markéta Bavorská
děd Jan I. Portugalský
babička Filipa z Lancasteru

Karel Smělý byl synem Filipa III. Dobrého a Isabely Portugalské. Jeho snem bylo vytvořit z Burgundska a dalších svých území samostatné království nezávislé na Francii. Za tímto účelem podobně jako jeho otec utvořil koalici s Anglií proti francouzskému králi Ludvíkovi XI..

Karel byl třikrát ženat, jeho první manželkou se stala Kateřina Francouzská († 1446), dcera Karla VII.. Z druhého manželství s Isabelou Bourbonskou († 1465), dcerou vévody Karel I. Bourbonský, se narodila jeho jediná dcera Marie Burgundská. Protože se Karel nechtěl vzdát naděje na mužského potomka, oženil se potřetí, tentokrát se sestrou anglického krále Eduarda IV., Markétou z Yorku. Manželství ale zůstalo bezdětné a tak Markéta věnovala veškerou svou mateřskou lásku své nevlastní dceři Marii.

Mapa Francie z roku 1477

V rámci rozšiřování svého panství vedl válku proti Ludvíkovým spojencům Švýcarům a Ludvíkovi věrným šlechticům sídlícím poblíž švýcarských hranic. Dočasně získal město Nancy, ale pak utrpěl ze strany Švýcarů a jejich francouzských spojenců dvě těžké porážky a ztratil je. Věren své přezdívce narychlo sesbíral novou armádu a znovu vytáhl proti Nancy.

Karel Smělý zemřel 5. ledna 1477 na bitevním poli, když se snažil uhájit obsazené lotrinské vévodství, které rozdělovalo burgundská území. Lotrinský vévoda René se však spojil s jeho nepřáteli a připravil tak Karlovi drtivou porážku, jenž vévodu stála život.

Jeho dcera Marie se po otcové smrti stala burgundskou vévodkyní a podle dohody se provdala za císařova syna Maximiliána Habsburského. Práva na burgundské dědictví museli mladí manželé hájit zejména proti nárokům francouzského krále Ludvíka XI. a jeho nástupců, kteří je považovali za odumřelé léno. Uhájit všechny rozsáhlé Karlovy državy pro potomky se nepodařilo. Po Mariině předčasné smrti připadlo burgundské vévodství Francii a Habsburkům zůstaly především nizozemské provincie.

Potomci

Z manželství s Isabelou Bourbonskou:

děti Maxmiliána a Marie:

  1. Filip I. Sličný (* 1478 - † 1506) ~ Jana I., královna kastilská
  2. Markéta Rakouská (* 1500 - † 1558), regentka španělského nizozemí ~ španělský infant Jan Aragonský a Kastilský, Filibert Savojský

Logo Wikimedia Commons Galerie Karel Smělý na Wikimedia Commons

Literatura


Burgundský vévoda
Předchůdce:
'
14671477
Karel Smělý
Nástupce:
'
Lucemburský vévoda
Předchůdce:
'
14671477
Karel Smělý
Nástupce:
'
Brabantský vévoda
Předchůdce:
'
14671477
Karel Smělý
Nástupce:
'
Vévoda z Geldernu
Předchůdce:
'
14731477
Karel Smělý
Nástupce:
'
Velmistr Řádu zlatého rouna
Předchůdce:
'
14671477
Karel Smělý
Nástupce:
'

Šablona:Pahýl - biografie