Karel Janák

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ing. MgA. Karel Janák
Narození 24. září 1970 (49 let)
Praha, ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Bydliště Praha
Národnost česká
Alma mater ČVUT, FAMU
Povolání divadelní a filmový režisér
Manžel(ka) Romana Goščíková
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Karel Janák (* 24. září 1970 Praha) je český filmový a televizní režisér.

Studium[editovat | editovat zdroj]

V roce 1993 získal Janák titul inženýra na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT, obor fyzika pevných látek. Ještě jako systémový administrátor v Podniku výpočetní techniky v Praze (PVT) začal studovat FAMU, obor hraná režie, kde v roce 2001 získal magisterský titul.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Na začátku své kariéry natáčel hlavně reklamní spoty; projekt filmu Cizinci v čase (1998) byl kvůli finančním problémům přerušen. Jeho prvním dokončeným filmem byla dětská komedie Vetřelci v Coloradu (2002), která získala tři ceny na Mezinárodním festivalu dětských filmů v Chemnitzu.

V reklamní tvorbě dosáhl mnoha ocenění, mezi jeho nejznámější reklamy patří upoutávky pro TV Nova na vysílání cyklu filmů Indiana Jones (2004), ve kterých se známý archeolog pohybuje v pražském metru, Den nezávislosti (2003) s létajícím talířem nad Václavským náměstím (cena Silver Promax, Kolín nad Rýnem), či Titanic (2002) bořící mosty na Vltavě (cena Nejlepší filmové promo v Evropě, Sevilla).

Výrazný průlom pro Karla Janáka znamenal v roce 2004 film Snowboarďáci, který získal cenu Český lev 2004 za divácky nejúspěšnější film. V březnu 2006 přišel do kin jeho film Rafťáci, ve kterém stejně jako v předchozím filmu hráli Jiří Mádl a Vojtěch Kotek, v listopadu téhož roku a potřetí se stejnou hlavní dvojicí film Ro(c)k podvraťáků.

V roce 2009 natočil film Ať žijí rytíři!. V roce 2012 dokončil televizní pohádku Dvanáct měsíčků. O dva roky později natočil další komedii, nazvanou 10 pravidel jak sbalit holku (2014).

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]