Kapličky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o zaniklé obci. Další významy jsou uvedeny na stránce Kapličky (rozcestník).
Kapličky
Chybí zde svobodný obrázek
Zeměpisné souřadnice
Kapličky
Kapličky
Zaniklé obce.cz 634
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a částem obce.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kapličky (německy Kapellen) je jméno zaniklé obce nacházející se JZ od Vyššího Brodu v 950 m n. m. Jako katastrální území dnes náleží obci Loučovice. Zajímavé je, že toto katastrální území není zcela bez osídlení, neboť je do něj zahrnuta i část Loučovic, nacházející se za silnicí č. 163 u papírny (celkem 7 domů). Tato část Loučovic je na dnešních turistických mapách (např. mapa KČT č. 67 Šumava-Lipno) označována jako Kapličky, dle regionálního historika Františka Schussera (viz kniha Putování za růží a lilií, ISBN 978-80-86829-29-6) je toto označení nepůvodní, vzniklé až po zániku vlastní obce.

Obec vznikla nejpozději v druhé polovině 13. století u tzv. Helfenberské cesty, spojující Altenfelden a Vyšší Brod. V roce 1530 v ní již sídlila rychta a vesnice postupně bohatla a nabývala na významu. Byl v ní postaven farní kostel, sklárna, z blízkého rašeliniště se těžila rašelina.

Jelikož se jednalo o obec s drtivou převahou německého obyvatelstva, došlo po druhé světové válce k násilnému vystěhování většiny jejího obyvatelstva do Rakouska. Přišli noví obyvatelé, nicméně postupně byl jejich počet nátlakem a administrativními rozhodnutími státní správy snižován, až byla nakonec obec zcela zrušena, její katastr se stal součástí obce Loučovice. Vzniklo zde přísně střežené hraniční pásmo.

Vesnice byla nakonec zcela zničena, patrné jsou dnes pouze základy kostela a několika domů. Na místě, kde byla vesnická zástavba se nachází pouze jeden lovecký srub a železné torzo hlídkové věže, která byla součástí zdejší železné opony. Po sametové revoluci byla oblast opět zpřístupněna. Na místě vesnice byl vztyčen kamenný kříž, na jiném místě jsou Boží muka s lavičkou a vysokými balvany, odkud je nádherný výhled na Rašeliniště Kapličky a rybníček U překopané hráze. Přes bývalou obec vede několik turistických značených cest (je zde rozcestník) a je často navštěvována turisty, cykloturisty (kteří s oblibou používají pevnou vyasfaltovanou cestu, která byla předtím vybudována pro pohraničníky) a vystěhovanými obyvateli a jejich potomky.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]