Kaple svatého Václava (Suchdol)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kaple svatého Václava
v Suchodle
Suchdol, kaple svatého Václava, zezadu.jpg
Místo
Stát ČeskoČesko Česko
Obec Praha
Souřadnice
Kaple svatého Václava v Suchodle
Kaple svatého Václava
v Suchodle
Základní informace
Církev římskokatolická
Odkazy
Ulice U kapličky
Kód památky 40803/1-1692 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Římskokatolická kaple svatého Václava (někdy uváděná jako kostel) v Praze-Suchdole vznikla v roce 1755 (někdy uváděno 1765) přestavbou zděné zvonice, kterou v roce 1704 nechal postavit suchdolský rychtář Martin Ježek na morovém hřbitově z roku 1680. Obec zde chtěla zřídit hřbitov trvalý, ale únětický farář nedal souhlas, protože roku 1698 vznikl v Uněticích nový hřbitov, kde byli pochováváni zemřelí i ze Suchdola. Po zrušení kaple v roce 1786 zpustla. V roce 1807 ji zakoupil suchdolský mlynář Karel Trojan, dal ji opravit a znovu vysvětit.

Jednoduchá stavba v barokním slohu má obdélníkový půdorys s odsazeným půlkruhovým zakončením na východní straně. Do kaple se vstupuje od západu zaklenutou novogotickou předsíňkou, střecha je na západní straně zakončena zvoničkou. Kaple má plochý strop a je vyzdobena pašijovými obrazy z 18. století. Po dlouhá léta byla ve správě Emauzského kláštera. Kaple byla vysvěcena a hřbitov upraven pro pohřbívání řeholníků. Roku 1819 zde byl pohřben opat emauzského kláštera Leopold Žalda a v letech 1836 - 1840 čtyři řeholníci. Klášter poté získal místo k pohřbívání v Praze a hřbitov opět zpustl a roku 1850 byl zrušen. Klášter v kapli obstarával pravidelně bohoslužby až do vyhnání benediktinů z tohoto kláštera gestapem v roce 1942.

V letech 1890, 1907, 1954, 2000 a 2005 byla kaple opravována. Prostor bývalého morového hřbitova obklopujícího kapli je nyní parkově upraven, do areálu se vstupuje jižní brankou ve hřbitovní zdi. V současné době kaple patří do dejvické farnosti u kostela sv. Matěje (od 1. září 2008) a bohoslužby se v ní konají jednou týdně v sobotu odpoledne.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. MČ Praha-Suchdol. Historie Suchdola: Kaplička sv. Václava. Dostupné z WWW.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]