Kalokvět

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Kalokvět

alternativní popis obrázku chybí
Kalokvět Agapanthus africanus
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: jednoděložné (Liliopsida)
Řád: chřestotvaré (Asparagales)
Čeleď: amarylkovité (Amaryllidaceae)
Rod: kalokvět (Agapanthus)
L'Hér.
druhy
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kalokvět (Agapanthus L'Hér.) je rod jednoděložných rostlin z čeledi amarylkovité (Amaryllidaceae). Ve starších taxonomických systémech byl řazen do samostatné čeledi kalokvětovité (Agapanthaceae), do čeledi česnekovité (Alliaceae)[1], popř. liliovité v širším pojetí (Liliaceae s.l.). Podle nejmodernějšího systému APG III byl rod včleněn do čeledi amarylkovité (Amaryllidaceae).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se zpravidla o vytrvalé pozemní byliny, s oddenkem připomínajcím cibuli. Jsou to rostliny často celkem mohutné (někdy až 2 m) jednodomé s oboupohlavními květy. Listy jsou jen přízemní, někdy pochvy zahalují dolní část lodyhy, jsou jednoduché a přisedlé, s listovými pochvami. Čepele jsou čárkovité, celokrajné, se souběžnou žilnatinou, zelené až nasivělé, často dost dužnaté. Květy jsou ve vrcholových květenstvích, zdánlivých okolících, jedná se o stažený svazek šroubelů. Květenství je podepřeno toulcem. Květ se skládá z 6 okvětních lístků, které jsou dole srostlé a jsou většinou modré až modrofialové barvy. Tyčinek je 6. Semeník je svrchní, plodem je trojhranná tobolka[2],[3] .

Rozšíření ve světě[editovat | editovat zdroj]

Je známo asi 6-9 druhů, které se přirozeně vyskytují pouze v jižní Africe, od Kapska na sever po řeku Limpopo. Jako okrasná rostlina je pěstovaná a zdomácnělá i jinde ve světě, hlavně v oblastech se subtropickým klimatem. Severněji se pěstuje jako okrasná rostlina v přenosných květináčích[4]. Je pěstováno množství kultivarů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://delta-intkey.com/angio/www/alliacea.htm
  2. http://books.google.cz/books?id=aS4YlpOft8AC&pg=RA1-PA268&lpg=RA1-PA268&dq=Agapanthus+description&source=bl&ots=ILS2SrlDxF&sig=JLz6LXhIFGSTTWB9wReiBzDyLqE&hl=cs&ei=qM2OSdC8Eoas0gXf7byQCw&sa=X&oi=book_result&resnum=7&ct=result#PPA59,M1
  3. http://www.mobot.org/MOBOT/Research/apweb/orders/asparagalesweb.htm
  4. http://www.garten.cz/a/cz/3708-agapanthus-kalokvet/

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]