Agapanthus praecox

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Agapanthus praecox

alternativní popis obrázku chybí
Kalokvět Agapanthus praecox
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: zelené rostliny (Viridiplantae)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: jednoděložné (Liliopsida)
Řád: chřestotvaré (Asparagales)
Čeleď: amarylkovité (Amaryllidaceae)
Rod: kalokvět (Agapanthus)
Binomické jméno
Agapanthus praecox
Willd.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Agapanthus praecox je druh jednoděložné rostliny z rodu kalokvět (Agapanthus) a čeledi amarylkovité (Amaryllidaceae). Pochází z jižní Afriky. Jde o trvalku vyskytující se v bezmrazých oblastech s bohatými dešťovými srážkami (KwaZulu-Natal, Swazijsko, Lesotho, Limpopo a Mosambik). Květy mají stonek kolem 60 cm a průměr až 14 cm.

Bílý kalokvět.

Kalokvět byl podle systému APG II řazen do samostatné čeledi kalokvětovité (Agapanthaceae), která je v systému APG III vřazena do čeledi amarylkovité (Amaryllidaceae). Starší taxonomické systémy ho řadily do čeledi česnekovité (Alliaceae)[1] nebo do liliovitých v širším pojetí (Liliaceae s.l.)

Kalokvět ve své vlasti roste v místech se srážkami nad 500 mm ročně v nadmořských výškách do 2000 m. Jméno Agapanthus je složeno z řeckého agapé (láska) a anthos ( květina). V 17. století v Evropě se obvykle mluvilo o Africkém hyacintu, Linné použil název Africká lilie.

Kalokvětu jsou v jeho vlasti přisuzovány léčebné, až magické účinky. Xhoské ženy používají kořen při léčení v době těhotenství. Kouzelný náramek z kořene nosí proto, aby se jim narodily zdravé, silné děti. Zulové kalokvětem léčí srdeční choroby, obrnu, bolesti na prsou, kašel a nachlazení. Spolu s jinými bylinami požívanými během těhotenství zajišťují narození zdravých dětí a také spuštění porodu. Bylina je považována za kouzelnou ochranu před bouřkou a blesky.

Z jižní Afriky byl kalokvět dovezen do řady zemí subtropického pásma, kde roste volně. Například na Madeiře lemuje tamní levády, hojně cesty a silnice, vyskytuje se v lesích i na mořském pobřeží. Ve středoevropských podmínkách lze kalokvět pěstovat jako pokojovou rostlinu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://delta-intkey.com/angio/www/alliacea.htm