KFC

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
KFC
Logo
Logo
KFC Auckland strike2.jpg
Základní údaje
Právní forma dceřiná společnost
Datum založení 1939
Zakladatel Colonel Sanders
Adresa sídla Louisville, Spojené státy americké
Souřadnice sídla
Charakteristika firmy
Oblast činnosti quick service restaurant sector
Mateřská společnost Yum! Brands
Identifikátory
Oficiální web www.kfc.com
LEI 549300M9E23HV1HIY568
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Hot Wings

KFC (Kentucky Fried Chicken) je americkou nadnárodní korporací, zabývající se prodejem rychlého občerstvení, zvláště pak smaženým kuřecím masem v různých podobách. Patří do skupiny American Restaurants.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Harland Sanders začal prodávat svá smažená kuřata v roce 1930 v jídelně Sanders Court & Café, která byla součástí jeho čerpací stanice v Corbinu v americkém státě Kentucky. Byl úspěšný a proto mu kentucký guvernér udělil čestný titul Kentucky Colonel jako uznání za přínos kentucké kuchyni. V dalších letech rozšířil svou restauraci na 142 míst k sezení a také koupil motel na protější straně ulice. Původně trvala příprava kuřete na ocelové pánvi přibližně 30 minut, což bylo pro restauraci příliš dlouho. O devět let později, v roce 1939, přešel na smažení pod tlakem, což umožnilo přípravu kuřete zkrátit. V roce 1940 také vytvořil směs 11 druhů bylinek a koření, nazvanou Original Recipe.

Jeho Sanders Court & Café sloužilo především cestujícím, kteří projížděli městem Corbin směrem na Floridu. Když se začal roku 1950 plánovat obchvat Corbinu, rozhodl se Sanders podnik prodat a začal svůj recept a výrobní postup nabízet restauracím napříč Spojenými státy. První, kdo jeho postup použil, byl Pete Harman v South Salt Lake v Utahu; společně roku 1952 otevřeli první provozovnu Kentucky Fried Chicken. Na počátku 60. let už prodal přes 600 licenci ve USA a Kanadě. V roce 1968 už fungovalo 638 restaurací KFC a v roce 1971 bylo v provozu 3 500 restaurací.

Dnes restaurace KFC nabízejí více než 400 různých produktů (od Chicken Pita v Kuvajtu přes Lososový sendvič v Japonsku až po Mean Griens v USA). Základní nabídku tvoří kousky kuřete, připravované podle tajného receptu Colonela Sanderse.

KFC v Česku[editovat | editovat zdroj]

Restaurace KFC v Ostravě
Směrovka k okénku „Drive thru“ u KFC v Praze na Chodově

V České republice zahájilo KFC provoz v roce 1994[zdroj?] a jeho první restaurace byla ve Vodičkově ulici v Praze. Momentálně má řetězec 97 restaurací, z toho:

Několik restaurací u významných silničních tahů nebo u frekventovaných ulic ve městech je také vybaveno tzv. „Drive Thru“ okénkem, kde je možné si pohodlně objednat jídlo bez nutnosti opustit svůj vůz.

Provozovatelem restaurací KFC v České republice je AmRest s.r.o., pobočka společnosti Amrest se sídlem v Madridu, která mimo jiné vlastní licenci také pro Polsko a Ukrajinu a v tuzemsku provozuje také restaurace řetězce Burger King, Pizza Hut a kavárny Starbucks.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • Ročně se v KFC na celém světě prodá 914 miliónů kousků kuřat.
  • KFC otevírá na světě průměrně jednu restauraci denně.
  • Jedno extra křupavé kuřecí křídlo má 510 kalorií a obsahuje 33 gramů tuku.[1]

Kritika[editovat | editovat zdroj]

  • V červnu 2004 americká Federal Trade Commission označila tehdejší kampaň KFC (ta tehdy vydávala své výrobky za zdravou výživu s heslem „jezte lépe“) za lživou reklamu.[2]
  • Hnutí People for the Ethical Treatment of Animals (PETA, Lidé za etické zacházení se zvířaty) KFC kritizují za odběr kuřat od dodavatelů, kteří je chovají v nepřijatelných podmínkách a dopouštějí se jejich týrání.
  • Podle aktivistické skupiny Dogwood Alliance je dřevo na papír, používaný pro produkty KFC, těženo z panenských lesů jižních oblastí Spojených států a to stylem velkoplošné deforestace bez jakéhokoli prospektu pozdější obnovy nebo konverze biodiverzních lesních porostů v monokulturní „plantáže“.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b KFC Lands in Hot Water for its Packaging
  2. KFC’s Claims That Fried Chicken Is a Way to “Eat Better” Don’t Fly. www.ftc.gov [online]. [cit. 2010-04-10]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-04-14. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]