Colonel Sanders

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Colonel Sanders
Colonel Harland Sanders in character (cropped).jpg
Narození 9. září 1890
Alabama
Úmrtí 16. prosince 1980 (ve věku 90 let)
Louisville
Příčina úmrtí leukemie a zápal plic
Místo pohřbení Cave Hill
Alma mater La Salle Extension University
Ocenění Horatio Alger Award
Politická strana Prohibition Party
Podpis Colonel Sanders – podpis
Web www.kfc.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Harland David Sanders, známější jako Plukovník[1] Sanders (nebo anglicky Colonel Sanders) (9. září 1890 Henryville16. prosince 1980 Louisville), byl americký podnikatel.

Život[editovat | editovat zdroj]

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Byl nejstarším ze tří sourozenců, jeho otec Wilbert Sanders byl farmářem a zemřel pět let po jeho narození. Jeho matka byla nucena pracovat v místní konzervárně a šít pro sousední rodiny, byla často mimo domov, někdy i několik dnů. Mezitím, Sanders, který byl nejstarší ze tří sourozenců byl nucen starat se o dům a jeho rodinu, v tuto dobu se pomalu začaly vyvíjet jeho kuchařské schopnosti.

Když mu bylo deset let, našel si svou první práci na místní farmě. Ve dvanácti letech se jeho matka znovu provdala, vzala své tři děti a společně se odstěhovali na předměstí Indianapolis. Vztah Sanderse s jeho nevlastním otcem byl napjatý, často mezi sebou měli spory. Konečně ve svých třinácti letech, když už situace nebyla k vydržení, opustil domov a vrátil se zpět do Clark County, do místa, kde rodina poprvé žila.

Jeho další práce byla na farmě v Greenwood, Indiana, kde si měsíčně dokázal vydělat 10-15 dolarů, plus pokoj a stravu, za krmení zvířat a vykonávání zvláštních prací.Sanders, který balancoval mezi prací na farmě a životem školáka, zanechal školy (měl dostudovanou pouze šestou třídu). Jednoho dne prohlásil, že "matematika byla tím, co ho dostalo ze školy."

Dospělost[editovat | editovat zdroj]

Během následujících 28 let prošel Sanders mnoho povolání napříč Americkým Jihem.Ty zahrnovaly krátkou službu u Americké armády (díky které navštívil Kubu), topič parní lokomotivy, pojišťovací agent, provozovatel čerpací stanice, prodejce pneumatik, operátor trajektu, řidič tramvaje nebo například získal místo právníka. Mezi jeho kariérní "zkušenosti " patřil pěstní souboj s vlastním klientem v průběhu soudního líčení nebo zanechání podnikání s trajektem důsledkem vybudování nového mostu přes řeku.

Sandersův rodinný život byl často bouřlivý a občasně lemován tragédií. V roce 1908 se oženil s Josephine Kingovou, ženu, se kterou počal tři děti (Margaret, Harland Jr., a Mildred). Avšak jeho neschopnost udržet si práci brzy vyvolala problémy v rodině a díky jeho kariérním strastem byli roku 1947 rozvedeni.

Další tragédie udeřila když Harland Junior zemřel ve svých dvaceti letech. Při tonzilektomii (odstranění krčních mandlí) došlo k otravě krve, při operaci, která byl považována za jednoduchou, dokonce i v té době. Sanders byl postižen těžkou depresí v průběhu jeho dospělého života.

V roce 1949 se oženil s ženou jménem Claudia Leddington, která stála po boku Sanderse až do jeho smrti v roce 1980.

Sanders provozoval benzinovou stanici v Corbin, Kentucky. Začal vařit a prodávat jídla unaveným cestovatelům kteří se na pumpě zastavovali. Jeho jídlo, které nejčastěji obsahovalo smažené kuře, šunku, fazole, okru nebo teplé sušenky mu přinesli reputaci skvělého kuchaře po celém regionu. Nebyla to nejlepší práce, ale přivedla Sanderse do kolejí, ve kterých ještě nejel. V kolejích úspěchu. O pár let později upustil od benzínových stanic a otevřel si svou první restauraci.

V tento čas, Sanders začal pracovat na svém vyhlášeném receptu, který je stále bedlivě střežen KFC. Svůj recept završil v roce 1939, kdy vynalezl metodu smažení kuřete v tlakovém hrnci který snižuje mastnotu, chrání chuť, vlhkost a strukturu bez ztráty času vaření. Přes celou dekádu Sanderova restaurace prosperovala.

Každý, kdo jde nahoru, musí jít i dolů[editovat | editovat zdroj]

V padesátých letech Sanders poznal, že to co jde nahoru musí jít i dolů a po více než dekádě úspěchů v restauraci se dostavila smůla. Dálniční křižovatka, umístěná před jeho restaurací byla přesunuta na jiné místo, což účinně ukončilo rušný provoz, který pravidelně poskytoval zákazníky. Větším problémem bylo to, že dálnice, která měla být vystavěna v této lokaci byla vystavěna 7 mil za restaurací, v této chvíli bylo jasné, jaký osud postihne restauraci. S vidinou konce, Sanders v roce 1956 prodal restauraci pod cenou. S prakticky nulovým příjmem byl nucen žít ze svých úspor, které obsahovaly peníze z prodeje a jeho šek na podporu od státu který činil 105 dolarů měsíčně. Po krátkém flirtování s úspěchem se plukovník Sanders vrátil zpět na začátek.

Po uzavření své restaurace se Sanders, nyní plně věnující vaření, se pokusil o novou obchodní taktiku. Cestoval napříč Spojenými státy, navštívil potenciální franchisantské restaurace a nabídl jim svůj kuřecí recept na oplátku za 4 centy za každé prodané kuře (později ho zvedl na pět centů). Sandersovým prvním franchisantem byl Pete Harman, přítel v Salt Lake City, který od té doby zažíval boom v prodeji když servíroval kuře Sandersovou metodou. Nebyl to snadný život. Sanders putoval po celé zemi, hledajíc vhodných restaurací. Když měl štěstí a našel vhodnou restauraci, šel dovnitř a pokusil se přesvědčit majitele, aby ho nechal uvařit kuře pro zaměstnance restaurace. Pokud jím jídlo chutnalo, nabídl majiteli, že by byl ochoten setrvat pár dní v restauraci a vařit pro zákazníky. Veřejnost by si pak teoreticky oblíbila tento nový recept, a restaurace by se stala Sandersovou frenchisou. Byl to pomalý, drahý a ponižující způsob, jak hledat obchodní partnery, ale jak říká Plukovník "Golf nebo rybaření nejsou tak zábavné jako práce" .V průběhu hledání nových zákazníků Sanders (a někdy i jeho žena) žil ve svém autě a jedl jídla od přátel, kdykoliv mohl.


"Golf nebo rybaření nejsou tak zábavné jako práce."

Přes překážky ke hvězdám[editovat | editovat zdroj]

Fungovalo to. V roce 1964 mělo koncesi prodávat jeho kuře přes 600 prodejen a vybudoval společnost v hodnotě milionů dolarů.Ve věku 74 let vlastnil Sanders prosperující společnost se 17 zaměstnanci, kanceláří, prostorem a nezanedbatelným ziskem. Přirozeně to přitahovalo nenechavce. John Y. Brown, Jr., byl 29letý právník z Kentucky, který se svým milionářským patronem Jackem Masseyem vyrazil přesvědčit Sanderse, aby prodal svou společnost. Plukovník nejprve svou nabídku pevně odmítl. Brown a Massey pak strávili týdny pokusem přesvědčit Sanderse, aby změnil názor. Řekli mu, že by měl odejít do důchodu a užívat si života, že kdyby zemřel dříve, než by prodal svůj majetek, byl rozcupován daněmi. Přísahali, že nikdy nebudou manipulovat s jeho receptem a trvali na nejvyšší míře kontroly kvality pro franšízu.Sanders, který KFC měl za své vlastní dítě, váhal. On, Brown a Massey cestovali po zemi, radili se s rodinnými příslušníky a obchodními partnery. V roce 1964 se vzdal své nabídky ve výši 2 miliony dolarů. Sanders by obdržel zálohu ve výši 50 000 dolarů na prodej, aktiva společnosti v Kanadě a celoživotní plat 40 000 dolarů ročně. Aby toho všeho dosáhl, musel by ve svém životě obětovat to nejdůležitější - a nic nenasvědčuje tomu, že by byl s obchodem opravdu spokojený.

Sandersova role ve stále rostoucí společnosti však neskončila. Brown věřil že Sandersova tvář je největší aktivum KFC a podnítil tak obrovskou národní kampaň. Objevil se v televizi, vedl tiskové rozhovory a navštívil jednotlivé restaurace jako mluvčí společnosti. V roce 1971, Brown prodal společnost Heublein Inc., a plukovník Sanders se stal nespokojený s tím, jakým směrem se KFC začalo ubírat : společnost přestěhovala své ředitelství do Tennessee, začal účtovat franšízový poplatek pro své klienty a místo Sandersovo preferovaného 5 centů za kuře si začala brát procenta z prodeje.

Pokus o konkurenci[editovat | editovat zdroj]

Nakonec se Sanders rozhodl otevřít novou restauraci, kterou pojmenoval plukovník Sanders Dinner House. KFC se ozvalo s tím, že vlastní práva k jeho jménu a hrozilo plukovníkovi právními kroky, tak tedy přejmenoval jeho restauraci na Colonel's Lady's Dinner House, ale KFC trvalo na tom, že oni vlastnili práva k slovu “plukovník”. Sanders se pak rozhodl žalovat společnost - za 122 milionů dolarů. KFC odpověděla tím, že ho žalovala za porušení ochranných známek. V roce 1978 se znovu dostal do potíží s KFC, když si v rozhovoru pro noviny stěžoval, že omáčka nyní chutná jako "lepidlo na tapety" a nový kuřecí recept byl hrozný. Restaurace, o které mluvil, se ho snažila žalovat za urážku na cti, ale protože mluvil o celé společnosti a ne jen o jednom místě, soudce to smetl ze stolu.

Navzdory jeho problémovému vztahu s KFC, Sanders pokračoval v práci po zbytek jeho života. Podle jeho vnuka Trigga Adamse, "pro něj byl život prací." Sanders nikdy nepoznal život bez práce.Pokračoval v cestě po zemi s jmenovkou KFC a po poslední dvě dekády jeho života nebyl nikdy viděn v jiném oblečení než v jeho ikonickém bílém obleku. V jeho pozdějších letech také on našel boha - občas se objevil v evangelických křesťanských televizních pořadech - a daroval hodně z jeho bohatství charitám, takovým jako například Armáda spásy.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

V červnu 1980 mu byla diagnostikována akutní leukemie. Zemřel 16. prosince 1980 na zápal plic ve věku devadesáti let.Jeho tělo spočívá v Kentucky ve Státním Capitolu. Předtím byl pohřben na hřbitově Cave Hill, Louisville.

Hrob Plukovníka Sanderse v Louisville, Kentucky.

KFC po plukovníkově smrti[editovat | editovat zdroj]

V důsledku Sandersovy smrti zisky KFC nesmírně zvětšily. Stala se jednou z předních značek rychlého občerstvení v USA, otevřela tisíce restaurací po celém světě a ve čtvrtém čtvrtletí roku 2017 dosáhla čistého zisku 436 milionů dolarů. Tento úspěch však přišel na úkor zničení všechno, čemu celý život Plukovník věřil. Maskot KFC se stal o něco více než marketingovým nástrojem, který se dokonce stal taneční kreslenou postavou, která zavěšovala basketbalové míče. Společnost - tenkrát Kentucky Fried Chicken, nyní KFC - se dokonce v posledních desetiletích pokoušela distancovat od svých jižních kořenů. Rodina Sandersů teď nemá s firmou nic společného.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Plukovník Sanders nastoupil do kryptovlaku. KFC zavedlo kyblík za bitcoiny. iDNES.cz [online]. 2018-01-22 [cit. 2018-03-21]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]