Přeskočit na obsah

Harland Sanders

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Colonel Sanders)
Harland Sanders
Narození9. září 1890
Henryville
Úmrtí16. prosince 1980 (ve věku 90 let)
Louisville
Příčina úmrtíleukemie a zápal plic
Místo pohřbeníCave Hill
Alma materLa Salle Extension University
Povoláníkuchař, restauratér, podnikatel, brand ambassador a spisovatel
OceněníKentucky Colonel (1936)
Horatio Alger Award (1965)
Cuban Pacification Medal
Nábož. vyznáníkřesťan
ChoťJosephine King (1909–1947)
Claudia Price (1948–1980)
DětiMildred Sanders Ruggles
Harland Sanders, Jr.
Margaret Sanders
PodpisHarland Sanders – podpis
Webkfc.com
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Harland David Sanders (9. září 1890 Henryville, Indiana16. prosince 1980 Louisville, Kentucky), známý také jako Colonel Sanders[p. 1] (někdy počeštěně Plukovník Sanders[1]) byl americký podnikatel, zakladatel fastfoodové značky KFC (původně Kentucky Fried Chicken).

Byl nejstarším ze tří sourozenců, jeho otec byl farmářem. Ve svých třinácti letech opustil domov. V roce 1906 vstoupil do armády (uvedl nesprávné datum narození).

Posléze ve svém raném životě vystřídal řadu zaměstnání, například topiče parních lokomotiv, pojišťovacího agenta a obsluhy čerpací stanice. Během velké hospodářské krize začal dělat a prodávat smažená kuřata ve své restauraci (spojené s čerpací stanicí) u silnice v North Corbin, malém městě nacházejícím se na úpatí Appalačského pohoří, ve státě Kentucky. Během této doby Sanders vyvinul svůj tajný recept a patentovanou metodu přípravy kuřete v tlakové fritéze.

Sanders rozpoznal potenciál v prodeji licencí, známým pod pojmem Franšízing, první licencovaná restaurace pod značkou Kentucky Fried Chicken, zkratkou KFC byla otevřena v South Salt Lake ve státě Utah v roce 1952. Když svou původní restauraci prodal, věnoval se na plný úvazek franšízám na smažená kuřata po celé zemi. Na počátku 60. let už prodal přes 600 licenci v USA a Kanadě.

V roce 1964 (ve svých 73 letech) svůj podnik prodal skupině investorů za 2 milióny dolarů, ponechal si pod kontrolou provozy v Kanadě a zároveň zůstal ambasadorem značky. Jeho obličej se stále nachází v logu společnosti.

Ke konci života však kritizoval kvalitu jídla v restauracích KFC, tvrdil, že se kvůli tlaku na snižování nákladů snížila i kvalita podávaných jídel.

V červnu 1980 mu byla diagnostikována akutní leukémie. Zemřel na zápal plic v prosinci téhož roku, ve věku devadesáti let.

  1. Sandersovi byl v roce 1935 udělen titul „Kentucky Colonel“, což je nejvyšší čestný titul státu Kentucky. Nejedná se o vojenskou hodnost.
  1. Plukovník Sanders nastoupil do kryptovlaku. KFC zavedlo kyblík za bitcoiny. iDNES.cz [online]. 2018-01-22 [cit. 2018-03-21]. Dostupné online. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]