Křinice (řeka)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Křinice
Údolí Křinice při nádrži Obere Schleuse
Údolí Křinice při nádrži Obere Schleuse
Základní informace
Délka toku45,3 km
Plocha povodí157 km²
SvětadílEvropa
Pramen
Ústí
Protéká
ČeskoČesko Česko (Ústecký kraj)
NěmeckoNěmecko Německo (Sasko)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Severní moře, Labe
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Křinice (německy Kirnitzsch) je řeka v Ústeckém kraji v Česku a v Sasku v Německu. Protéká Českým a Saským Švýcarskem. Je 45 km dlouhá.

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Křinice poblíž Brtnického mostu

Pramení z několika pramenů ve Šluknovském výběžku ve Šluknovské pahorkatině západně od vesnice Studánka. Jeden z pramenů je na upraven jako výletní místo a vede k němu odbočka z modré turistické trasy. Křinice dále protéká Krásnou Lípou (částečně podzemním tunelem pod Křinickým náměstím), Krásným Bukem a za Kyjovem vstupuje do pískovcového území Českého Švýcarska, kde protéká hluboce zaříznutým Kyjovským údolím. Poblíž bývalé osady Zadní Doubice, opuštěné a zbořené po roce 1945, se stává hraničním tokem mezi Českou republikou a Saskem. Na české straně žilo před opuštěním celkem 57 obyvatel. Správně spadala obec pod Doubici, do školy chodily děti na německou stranu. V osadě byl velký hotel, restaurace a řada hospodářských stavení. V tomto úseku byla v roce 1567 vybudována vodní nádrž Obere Schleuse (Horní splav) za účelem plavení dřeva, později upravena pro vyhlídkové plavby na pramicích. V prostoru bývalé vesnice Zadní Jetřichovice opouští Křinice státní hranici a protéká nadále pouze německým územím. Na další části toku byla vybudována ještě druhá nádrž Niedere Schleuse (Dolní splav). Hluboké úzké údolí v prostoru od státní hranice po ústí se nazývá Kirnitzschtal (Křinické údolí). Od soutoku se Saupsdorfským potokem teče Křinice souběžně se silnicí S165. V posledním úseku mezi Lichtenhainským vodopádem a Bad Schandau vede podél řeky tramvajová trať Kirnitzschtalbahn (Dráha Křinického údolí). V Bad Schandau protéká parkem a jihovýchodně od něj ústí zprava do Labe.[1][2]

Přítoky[editovat | editovat zdroj]

Uvedeny jsou pojmenované přítoky s označením ústí do Křinice.[2]

Využití[editovat | editovat zdroj]

Na toku jsou dva turistické přechody do Německa, Zadní Doubice a Zadní Jetřichovice. Oba lze využít při cyklovýletech nádhernou krajinou Českosaského Švýcarska. V padesátých letech 20. století byla oblast okolo Křinice vedena jako pohraniční pásmo a nebyla přístupná.

Fauna[editovat | editovat zdroj]

Do řeky vysazují pravidelně již řadu let němečtí rybáři plůdek lososa obecného (Salmo salar). V toku žije především pstruh obecný f. potoční (Salmo trutta), lipan podhorní (Thymallus thymallus), vranka obecná (Cottus gobio), pstruh americký duhový (Oncorhynchus mykiss), siven americký (Salvelinus fontinalis), hrouzek obecný (Gobio gobio). Sporadicky je možný v dolním toku výskyt pstruha obecného f. mořská (Salmo trutta trutta) a některých ryb migrujících z Labe. Od roku 2009 je potvrzen též výskyt vydry říční. Nezodpovědnou činností na vodním díle došlo v posledních 30 letech k zanesení koryta řeky Křinice jemným pískem v úseku od přehradní hráze až po vtok do Dolní nádrže.

Hospodářství[editovat | editovat zdroj]

Podél řeky po dlouhou dobu fungovalo více než 16 mlýnů.

Od středověku do 20. století byla řeka využívána pro plavení dřeva.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Základní mapa České republiky [online]. Český úřad zeměměřický a katastrální [cit. 2022-02-09]. Dostupné online. 
  2. a b Topographische Karte Sachsen 1:10 000 [online]. Staatsbetrieb Geobasisinformation und Vermessung Sachsen [cit. 2022-02-09]. Dostupné online. (německy) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]