Křesťanství v Asii

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Křesťanství se zrodilo v západní části Asijského kontinentu (konkrétně v Palestině, v prostředí judaismu) a první křesťanské obce byly v Asii (např. v Jeruzalémě či Antiochii),[1] ale v průběhu historického vývoje mnohé křesťanské komunity v Asii zanikly (např. v období expanze islámu) či nenabyly většího významu (např. v případě křesťanských nestoriánských církví v Indii, Číně či Mongolsku[2]), takže v současné době (2018) je zastoupení křesťanství v Asii v porovnání s hinduismem, islámem či buddhismem jen skromně.[3] Nicméně křesťanské církve v Asii zaznamenávají nárůst členů.

V současné době existuje šest asijských či částečně asijských států, v nichž dominuje křesťanské vyznání: Filipíny, Východní Timor, Arménie, Kypr, Gruzie a Rusko. Výrazný je podíl křesťanů v Jižní Koreji, kde již těsně převýšil počet stoupenců tradičního buddhismu (většina obyvatel je však spíše agnosticky zaměřena), a v Libanonu.

V současnosti roste rychle počet křesťanů v Číně; některé odhady předpokládají, že kolem roku 2050 by Čína mohla mít druhou největší národní populaci křesťanů (po Spojených státech amerických).[5] Problematický zůstává vztah Vatikánu a Číny, zejména když 22. října 2022 Vatikán již podruhé prodloužil prozatímní dohodu mezi Svatým stolcem a čínskou vládou. Tato dohoda je kritizována zejména pro stav křesťanství v této asijské zemi, zahrnuje v to i obrovskou podzemní církev.[6]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SUCHÁNEK, Drahomír; DRŠKA, Václav. Církevní dějiny - antika a středověk. Praha: Grada, 2013. Kapitola Zrod křesťanství a raná církev. 
  2. SUCHÁNEK, Drahomír; DRŠKA, Václav. Církevní dějiny - Antika a středověk. Praha: Grada, 2013. S. 168–171. 
  3. Velká obrazová všeobecná encyklopedie. Praha: Václav Svojtka & Co., 1999. ISBN 80-7237-256-4. Kapitola Asijský kontinent, s. 616. 
  4. a b c http://referaty-seminarky.cz/vyvoj-krestanstvi/
  5. JENKINS, Philip. The New Faces of Christianity.. [s.l.]: Oxford University Press, 2006. Dostupné online. ISBN 0195300653. S. 9. (anglicky)  , : , , s. 9
  6. Dohoda mezi Vatikánem a Čínskou lidovou republikou prodloužena na další dva roky : Dingir, 9. 11. 2022

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]