Kúty (Polsko)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kúty
Kęty
Hlavní náměstí
Hlavní náměstí
Kúty – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 315 m n. m.
Stát PolskoPolsko Polsko
Vojvodství Malopolské
Okres Osvětim
Kúty
Kúty
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 23,05 km²
Počet obyvatel 18 984 (2016)
Hustota zalidnění 823,6 obyv./km²
Správa
Vznik 1238
Oficiální web www.kety.pl
Telefonní předvolba (+48) 33
PSČ 32-650
Označení vozidel KOS
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kúty[1] (polsky Kęty, německy Kenty, Liebenwerde) je polské sotva dvacetitisícové město v Malopolském vojvodství ležící u řeky Soły. Z hlediska kulturně-geografického se řadí k Malopolsku, resp. Západní Haliči.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

První písemné zmínky o Kútach (Canthi) pocházejí z roku 1242. V době vzniku osady probíhal v Polsku proces feudálního rozdrobení. Pravděpodobně už vrchní polský kníže Kazimír II. Spravedlivý (seniorátní kníže) daroval tuto území svému bratranci a vazalovi Měškovi, knížeti ratibořskému. Před rokem 1277 opolský kníže Vladislav I. nadal Kúty městskými právy. Feudální rozdrobení Polska nabíralo tempo, takže v roce 1280/1282 došlo k rozpadu opolského knížectví a město Kúty se stalo roku 1290 součástí nově vzniklého Těšínského knížectví.

V roce 1315 došlo k dalšímu dělení a vzniklo Osvětimské knížectví. V roce 1327 se kníže Jan I. stal vazalem českého krále Jana Lucemburského a Osvětimsko ze Kútyem lénem Českého království. Z roku 1368 pocházejí zmínky o Libinwerde. V roce 1454 kníže Jan IV. složil vazalskou přísahu polskému králi Kazimíru IV. O 3 roky později Jan IV. prodal knížectví Polské koruně. Až do roku 1564 mělo Osvětimsko v rámci Polska autonomní status, poté jako slezský okres bylo součástí Malopolského vojvodství.

V roce 1772, během prvního dělení Polska, Kúty zabrala Habsburská monarchie. Po první sv. válce se Kúty staly opět součástí obnoveného Polska. Po německé invazi do Polska v 1939 roce bylo město okupanty připojeno bezprostředně k Říši. Po porážce Německa (Kúty byla osvobozena sovětskými vojsky) byla obnovena polská správa.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]