Jumdžágín Cedenbal

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jumdžágín Cedenbal je mongolské jméno, v němž Jumdžágín je patronymum a Cedenbal je rodné jméno. Osoba je řazena podle rodného jména.
Jumdžágín Cedenbal
Narození 17. září 1916
Mongolsko
Úmrtí 20. dubna 1991 (ve věku 74 let)
Moskva
Povolání politik a ekonom
Ocenění Leninův řád
Řád Kutuzova 1. třídy
medaile Za vítězství nad Německem
Řád Karla Marxe
Řád Říjnové revoluce
… více na Wikidatech
Politická strana Mongolská lidová strana
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jumdžágín Cedenbal (mongolsky Юмжаагийн Цэдэнбал), narozen 17. září 1916 v Ulángomu, zemřel 24. dubna 1991 v Moskvě, byl mongolský politik, který stál v čele Mongolské lidové republiky přes 30 let.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Za stalinistické diktatury Chorlogína Čojbalsana se Cedenbal stal generálním tajemníkem ústředního výboru Mongolské lidové revoluční strany. Po Čojbalsanově smrti v roce 1952 se Cedenbal stal též předsedou vlády Mongolské lidové republiky. V letech 19521964 se mu podařilo vypořádat se se svými soupeři v ústředním výboru Mongolské lidové revoluční strany. V roce 1979 se stal maršálem.

Za Cedenbalovy vlády došlo k určitému uvolnění oproti Čojbalsanově diktatuře, jednostranná orientace Mongolské lidové republiky na Sovětský svaz však pokračovala. V době sovětsko-čínských pohraničních sporů Cedenbal bezvýhradně podpořil Sovětský svaz.

V roce 1984 byl Cedenbal odstaven od moci a nahrazen Džambynem Batmönchem. Spolu s manželkou se odstěhoval do Moskvy, kde v roce 1991 zemřel. Je pohřben v Mongolsku, kam bylo jeho tělo po smrti převezeno.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Jumdžágín Cedenbal byl dörvötský Mongol. Jeho manželka byla Ruska, Anastasija Ivanovna Filatovová (Анастасия Ивановна Филатова). Stala se též členkou ústředního výboru Mongolské lidové revoluční strany.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]