Joshua Bell

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Joshua Bell
Joshua Bell.JPG
Základní informace
Narození 9. prosince 1967 (51 let)
Bloomington
Povolání hudebník, hudební pedagog a houslista
Nástroje housle
Vydavatel Columbia Records
Web www.joshuabell.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Joshua David Bell (* 9. prosince 1967, Bloomington, Indiana, USA) je americký houslista - houslový virtuóz, hudební pedagog, držitel Ceny Grammy.

Hudební kariéra[editovat | editovat zdroj]

Bell je jeden z nejznámějších a nejvýznamnějších amerických houslistů. Na housle hraje od svých čtyř let, ve 14 letech poprvé veřejně vystupoval jako sólista, v osmnácti již hrál v newyorské Carnegie Hall.

Hraje na housle stradivárky Gibson ex Huberman pocházející z roku 1713, za které zaplatil v roce 2001 cenu téměř 4 miliony dolarů. Zároveň dostal za své předchozí stradivárky Tom Taylor dva miliony dolarů.

Bell je hostujícím profesorem londýnské Královské hudební akademie.

V jarní sezóně roku 2011 byl Bell rezidenčním sólistou České filharmonie. Český rozhlas přenášel 12. dubna 2011 v přímém přenosu jeho recitál z pražského Rudolfina, při kterém za doprovodu pianisty Sama Haywooda přednesl Brahmsovy, Schubertovy a Griegovy komorní skladby.[1] V roce 2016 vystoupil opět v Praze společně s Českou filharmonií pod řízením Jiřího Bělohlávka při slavnostním zahájení její 121. sezóny. Na programu byl houslový koncert D dur, op. 35 Pjotra Iljiče Čajkovského.

Joshua Bell a jeho stradivárky na Indiana University v únoru 2008

Zajímavá veřejná vystoupení[editovat | editovat zdroj]

Bell vystupuje v koprodukčním filmu Krvavé housle (The Red Violin).[2]

12. ledna 2007 přišel do vestibulu metra ve Washingtonu. Zde vytáhl své vzácné stradivárky z pouzdra a během 43 minut zahrál šest klasických skladeb (mj. od Johanna Sebastiana Bacha) jako busker. Za tu dobu kolem prošlo 1097 lidí (záznam skrytou kamerou) a jen několik z nich se pozastavilo a vhodilo mu do otevřeného pouzdra na housle několik mincí. Pouze jedna žena Bella poznala, protože jej tři týdny před tím viděla na koncertě v Knihovně Kongresu. Přitom Bellovy honoráře již tehdy dosahovaly až 60 000 dolarů za hodinové vystoupení.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Joshua Bell živě z Rudolfina na ČRo 3 - Vltava, http://www.rozhlas.cz/informace/press/_zprava/joshua-bell-zive-z-rudolfina-na-cro-3-vltava--877314, 12. dubna 2011.
  2. http://www.csfd.cz/film/17916-krvave-housle/
  3. The Washington post (2007-08-04): Pearls Before Breakfast

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

(anglicky)

(česky)