Josefa Náprstková

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Josefa Náprstková
Josefa Naprstkova 1898 Eckert.png
Rodné jménoJosefa Křížková
Narození8. října 1838
Praha
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí13. září 1907 (ve věku 68 let)
Praha
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Povolánímuzeoložka a etnografka
Známá jakoPepička
ChoťVojtěch Náprstek
RodičeKateřina Wagnerová, Adolf Křížek
Příbuznísestra Barbora Ludmila Křížková, tchyně Anna Fingerhutová
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Josefa Náprstková, rozená Křížková (8. října 1838 Praha13. září 1907 tamtéž) byla manželka a pomocnice Vojtěcha Náprstka, zakladatelka rozsáhlé sbírky lidové výšivky, členka mnoha spolků a zakládající členka Amerického klubu dam.

Život[editovat | editovat zdroj]

Byla dcerou domovnice Kateřiny Wagnerové a vinopala Adolfa Křížka pracujícího v domě U Halánků patřícímu Anně Fingerhutové. V domě U Halánků nepracoval jen její otec, ale od roku 1856 zde pracovala i samotná Josefa na pozici mladší stoličné. Byla velmi pracovitá, chytrá a poslušná. Po dvou letech se vypracovala a sama mohla prodávat lihoviny ve skladu. Později pomáhala s vedením celé vinopalny a po smrti Anny Fingerhutové se začala starat i o chod domácnosti.

Dne 25. února 1875 se provdala za Vojtu Náprstka. Obřad byl civilní a konal se na Staroměstské radnici v Praze. Vzali se po 15 letech známosti a 2 roky po smrti Vojtěchovy matky Anny Fingerhutové.

I přesto, že stála celý život v pozadí, dokázala svou pílí a houževnatostí dosáhnout mnoha úspěchů. Stala se pravou rukou svého muže a vedla za něho korespondenci s celým světem. Vychovala pět sirotků, starala se o knihovnu a uspořádala sbírku na postavení pomníku Boženy Němcové na Vyšehradě.

Sběratelství[editovat | editovat zdroj]

Od konce 70. let 19. století začala pro České průmyslové muzeum iniciovat sběr českého a slovenského lidového umění (především ruční práce, kroje, krajku a výšivky) a tuto početnou kolekci nazvala Práce našich matek. Sbírka se stala součástí Etnografického oddělení Národního muzea - Historického muzea a patří mezi časově nejstarší fond. Od roku 1877 byla starostkou vydavatelského spolku Libuše, který vydával četbu pro ženy. Jako členka Amerického klubu dam se podílela na založení Domácnosti-první české školy kuchařské a Zátiší pro dělné ženy a dívky. V roce 1890 založila sbírku ústřižků japonského textilu čítající přibližně 1400 kusů. Neváhala vynaložit finanční obnos na získání nějakého zajímavého exponátu. V přírůstkových knihách je zapsána jako dárkyně u mnoha předmětů z Afriky, Ameriky i Asie. Předměty získávala od cestovatelů, misionářů, krajanů i obchodníků.

V roce 1891 se se svým manželem podílela na přípravě Zemské jubilejní výstavy a v roce 1895 na přípravě Národopisné výstavy českoslovanské, především na plánování pavilonu věnovaného americkým Čechům.

Po manželově smrti se ujala vedení muzea a knihovny, nechala přestavět a zvětšit muzejní budovu a upravit okolí Náprstkova muzea. Až do své smrti byla aktivní členkou mnoha spolků a nadací.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • SECKÁ, Milena. Vojta Náprstek: vlastenec, sběratel, mecenáš. Vyd. 1. V Praze: Vyšehrad, 2011, 301 s., [8] s. barev. obr. příl. ISBN 978-80-7036-313-3.
  • SECKÁ, Milena. Americký klub dam: Krůček k ženské vzdělanosti. Vyd. 1. V Praze: Národní muzeum Praha, 2012, 347 s., [99] s. barev. obr. příl. ISBN 978-80-7036-366-9.
  • ŠTĚPÁNOVÁ, Irena, Ludmila SOCHOROVÁ a Milena SECKÁ. Ženy rodiny Náprstkovy. Vyd. 1. Praha: Argo, 2001, 252 s., [24] s. obr. příl. (některé barevné). Ecce homo, sv. 3. ISBN 80-7203-354-9.
  • TYRŠOVÁ, Renáta. K šedesátým narozeninám paní Josefy Náprstkové. Světozor. 1898-10-07, roč. 32, čís. 48, s. 571. Dostupné online [cit. 2013-05-14]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]