Josef Kšica mladší

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Josef Kšica mladší
Základní informace
Narození15. dubna 1952 (71 let)
Opava
Žánryklasická hudba a duchovní hudba
Povolánísbormistr, varhaník a cembalista
Nástrojevarhany
DětiPřemysl Kšica
RodičeJosef Kšica starší
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Josef Kšica mladší (* 15. dubna 1952 Opava) je český varhaník, cembalista, sbormistr a hudební skladatel, od roku 1999 regenschori v pražské svatovítské katedrále. Jeho otcem byl hudební pedagog Josef Kšica starší. Manželka Pavla Kšicová rozená Bušová je koncertní pěvkyně (mezzosopranistka), syn Přemysl Kšica působí jako varhaník.

Život[editovat | editovat zdroj]

Vystudoval gymnázium v Bystřici nad Pernštejnem, kde strávil dětství, brněnskou konzervatoř a hru na varhany na Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze.

Působil nejprve jako korepetitor Pražského mužského sboru (od roku 1981), zpěvák Pražského filharmonického sboru (19851992) a také jako varhaník, a to zejména v kostele Nejsvětějšího srdce Páně na pražských Vinohradech.

V roce 1990 se podílel na založení Pražského komorního sboru, v němž pak pracoval jako sbormistr, varhaník a korepetitor. Roku 1999 se stal ředitelem kůru v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha a založil Dětský katedrální sbor, se kterým se účastní českých i zahraničních hudebních festivalů.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Jako skladatel se zabývá zejména úpravami staré hudby pro novodobá provedení. Mezi jinými byla realizována následující díla:

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]