Přeskočit na obsah

Jonathan Franzen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jonathan Franzen
Jonathan Franzen v roce 2011
Jonathan Franzen v roce 2011
Narození17. srpna 1959 (64 let)
Western Springs
Povoláníromanopisec, spisovatel, esejista a publicista
Národnostamerická
Alma materSwarthmore College
Svobodná univerzita Berlín
Webster Groves High School
Témataliterární tvorba, próza a publicistika
Literární hnutíhysterický realismus
Významná dílaRozhřešení
Svoboda
OceněníGuggenheimovo stipendium (1996)
Národní knižní cena (2001)
Národní knižní cena za beletrii (2001)
James Tait Black Memorial Prize (2002)
Heartland Prize (2011)
… více na Wikidatech
VlivyHenrik Ibsen
Philip Roth
Don DeLillo
Alice Munroová
Lev Nikolajevič Tolstoj
… více na Wikidatech
Web oficiální stránka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jonathan Franzen (* 17. srpna 1959) je americký romanopisec a esejista. Jeho třetí román Rozhřešení (2001) mu vynesl široký úspěch u kritiky, cenu National Book Award a nominaci na Pulitzerovu cenu. Nejnovější Franzenův román Svoboda vyšel v roce 2010, český překlad v roce 2013. Franzen je přispěvatelem časopisu The New Yorker.

Franzen se narodil americkému otci a švédské matce v městě Western Springs ve státě Illinois, vyrostl na předměstí St. Louis ve státě Missouri a v roce 1981 dokončil studia na Univerzitě Swarthmore. Studoval také v Berlíně na Freie Universität Berlin a v Mnichově. Během tohoto studijního pobytu se naučil plynně německy. Po vystudování se oženil a přestěhoval do Bostonu, kde chtěl zahájit svou spisovatelskou kariéru. Tento plán mu však nevyšel, a tak se v roce 1987 přestěhoval do New York City, kde se mu podařilo udat první román The Twenty-Seventh City.

Nyní je rozvedený a žije zčásti v newyorské čtvrti Upper East Side a zčásti v městě Boulder Creek ve státě Kalifornie.

 • The Twenty-Seventh City (1988) – román pojednává o úpadku města St. Louis, které bylo ještě v sedmdesátých letech devatenáctého století označováno jako „čtvrté město“. Toto rozsáhlé dílo bylo vřele přijato a zajistilo Franzenovi pozici spisovatele, kterého je hodno sledovat.
 • Strong Motion (1992) – dílo se soustředí na dysfunkční rodinu a používá seismických otřesů na východním pobřeží USA jako metafor pro otřesy, které se v rodině odehrávají.
 • The Corrections (2001, česky Rozhřešení 2004) – tento sociálně kritický román sklidil úspěch u americké kritiky, obdržel cenu National Book Award (v roce 2001) a James Tait Black Memorial Prize (2002) a byl v roce 2002 finalistou Pulitzerovy ceny. Rozsáhlý román zachycuje obyčejný rok v životě obyčejné rodiny, a právě to je na této knize neobyčejné. Autor spojuje drobnokresbu lidských osudů s velkolepým obrazem globalizované společnosti, jejíž absurditu komentuje s cynismem a ironií. Rozhřešení je tragikomický, krutě realistický a temně humorný příběh o složitých mezilidských vztazích v moderní době, o střetu generací a hledání identity a Jonathan Franzen se v něm projevil jako jeden z nejpozoruhodnějších amerických prozaiků.
 • Freedom (2010, česky Svoboda 2013) – román odkrývá složité a problematické vztahy americké rodiny Berglundových a jejich blízkých. Sleduje jejich osudy na konci dvacátého století a končí v období nástupu prezidenta Obamy.
 • Purity (2015, česky Purity 2017, nakladatelství Kniha Zlín)

Další dílo

[editovat | editovat zdroj]
 • How to Be Alone (2002) - sbírka čtrnácti esejů, které dříve vyšly v amerických časopisech The New Yorker, Harper's Magazine, Details a Graywolf Forum.
 • Discomfort Zone (2006) - memoáry o životě na americkém středozápadě.
 • Farther Away (2012) - sbírka esejů.
 • Spring Awakening (2007) - překlad hry Frühlings Erwachen německého dramatika Franka Wedekinda.
 • The Kraus Project (2013) - anotovaný překlad vybraných esejů Karla Krause.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jonathan Franzen na anglické Wikipedii.


Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]
 • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Jonathan Franzen na Wikimedia Commons
 • OLEHLA, Richard. Hořká satira plná proměn. iLiteratura.cz [online]. 2005-2-21. Dostupné online. ISSN 1214-309X.  (recenze románu Rozhřešení, původně vyšla v MfDnes, 16.2.2005)
 • EHRENBERGER, Jakub. Jonathan Franzen: Svoboda. Literární.cz [online]. 2014-1-16. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-01-16.  (recenze románu Svoboda)