Přeskočit na obsah

John Grisham

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
John Grisham
John Grisham
John Grisham
Rodné jménoJohn Ray Grisham II
Narození8. února 1955 (69 let)
Jonesboro
Povoláníspisovatel, advokát, romanopisec, politik, scenárista, filmový producent, herec, televizní producent, autor dětské literatury a misionář
Alma materMississippi State University (do 1977)
University of Mississippi School of Law (do 1981)
Delta State University
Mississippská univerzita
Northwest Mississippi Community College
Southaven High School
Žánrlegal thriller
Témataprávo a literatura
OceněníHelmerich Award (2005)
Library of Congress Prize for American Fiction (2009)
Harper Lee Prize for Legal Fiction (2011)
Harper Lee Prize for Legal Fiction (2014)
Politická příslušnostDemokratická strana
Manžel(ka)Renee Grisham (od 1981)
VlivyJohn le Carré
John Steinbeck
William Faulkner
Web oficiální stránka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

John Ray Grisham (* 8. února 1955, Jonesboro) je americký spisovatel.

Narodil se v Jonesboru (Arkansas) v USA v baptistické rodině jako druhý ze čtyř sourozenců. Po střední škole v Southavenu se dostal na Státní mississippskou univerzitu, kde vystudoval účetnictví, rovněž zde v roce 1981 absolvoval na právnické fakultě. Poté působil jako obhájce ve věcech trestních. Nějakou dobu se věnoval také politice, kdy byl v letech 19831990 zvolen za demokraty členem mississippské Sněmovny reprezentantů. Právě z těchto dvou oblastí (politika a právo) získal mnoho námětů ke svým pozdějším dílům. Dnes žije se svou ženou Renne a dvěma dětmi ve Virginii. Zkušenosti začal sbírat již v době svých studií na univerzitě, kde přispíval do místních novin.

V České republice dílo Johna Grishama vydává nakladatelství Euromedia pod značkou Kalibr (dříve vycházel pod značkami Ikar a Knižní klub).

Druhým románem „Firma“ (The Firm, 1991) zaznamenal u čtenářů obrovský úspěch. Ihned po vydání se vyšplhala na první místo amerických bestsellerů. Tam ji po dvou letech vystřídal další román „Klient“ (The Client, 1993). Ještě před ním vydal další, snad nejpopulárnější, román „Případ Pelikán“ (The Pelican Brief, 1992), jehož se jen v USA prodalo na jedenáct milionů kusů. Od té doby vydává téměř jednu knihu ročně, z nichž se většina později stala bestsellery.

Romány[editovat | editovat zdroj]

Český název Původní název Rok Synopse
…a je čas zabíjet A Time to Kill 1989 Příběh z mississippského venkova, kdy byl z dvojnásobné vraždy obviněn černošský otec, jenž se mstil bělochům za znásilnění své dcery
Firma The Firm 1991 Příběh o mladém právníkovi, jenž nastoupil u advokátní firmy snů, která se však snová jen zdála.
Případ pelikán The Pelican Brief 1992 Drama zabývající se vyšetřováním vraždy dvou soudců Nejvyššího soudu.
Klient The Client 1993 O právníkovi, který před sebevraždou svěří své tajemství a ohrozí tak dramatickým způsobem život malého chlapce.
Cela smrti The Chamber 1994 Mladý právník Adam Hall se snaží osvobodit z cely smrti svého dědečka, dlouholetého člena Ku-klux-klanu, který je ve vězení již 9 let a všechna jeho odvolání byla zamítnuta.
Vyvolávač deště The Rainmaker 1995 Student práv se pár dní po složení závěrečné zkoušky dostane k případu, kde stojí sám proti mocné pojišťovně, která odmítnutím zdravotní péče de facto odsoudila jeho klienta k smrti.
Porota The Runaway Jury 1996 Pozůstalí po osobách zemřelých na následky kouření žalují o náhradu škody finančně nesmírně silnou společnost vyrábějící tabákové produkty.
Partner The Partner 1997 Patrick Lanigan, společník prominentní firmy v Biloxi, finguje vlastní smrt aby za pár týdnů odcizil mnohamilionovou částku z bankovního konta vlastní firmy. Nikdo nepochybuje, že Patrick žije, podaří se ho však najít ?
Advokát chudých The Street Lawyer 1998 Mladý advokát velké právnické firmy došel ke zlomovému bodu, kdy vnikl do firmy bezdomovec a ohoržoval několik jeho kolegů zbraní. Pátral po příčině těchto událostí a stal se advokátem chudých.
Poslední vůle The Testament 1999 Troy Phelan, osamělý nemocný miliardář odevzdaně čekající na smrt, převeze v poslední vůli své chamtivé potomky a celé své pohádkové jmění odkáže neznámé dědičce, své nemanželské dceři Rachel.
Bratrstvo The Brethren 2000 Trojice soudců odpykávající se trest ve věznici si přidělává vydíráním přes dopisy a v jejich zákmu se ocitne "velká ryba".
Malovaný dům A Painted House 2001 Sedmiletý Luke Chandler žije s rodiči a prarodiči v malém domě uprostřed bavlníkových polí na arkansaském venkově. Po dobu sklizně bavlny žije rodina s mexickými brigádníky a společně bojují s únavou, deštěm, vedrem a občas i jeden s druhým.
Vánoce nebudou Skipping Christmas 2002 Postarší muž se spolu s manželkou rozhodne, že tento rok nebudou slavit Vánoce.
Předvolání The Summons 2002 Starý soudce umírá a "předvolá" svoje 2 syny k projednání poslední vůle.
Král advokátů The King of Torts 2003 Mladý veřejný obhájce chudých narazí na sérii nevysvětlitelných vražd.
Trenér Bleachers 2003 Hráč fotbalového týmu Neely Creshaw se vrací po 15 letech do Messiny v očekávání smrti nemocného trenéra.
Poslední porotce The Last Juror 2004 Mladý novinář William Traynor dorazí do Clantonu na praxi a posléze se stane majitelem místních novin.
Lobbista The Broker 2005 Příběh o lobbistovi, kterému se do rukou dostane do ruky satelitní sledovací systém a pokusí se ho prodat.
Nevinný muž The Innocent Man 2006
Hra o pizzu Playing for Pizza 2007 Příběh zneuznaného hráče NFL který objeví, že profi americký fotbal se dá hrát i v takové zemi, jako je Itálie. A že ani tam se výhry nerodí úplně snadno.
Odvolání The Appeal 2008 Chemická firma Krane je žalovaná za kontaminaci vody ve měste a tento rozsudek se snaží zvrátit odvoláním.
Společník The Associate 2009
Mississippské povídky Ford County - stories 2010 Sedmička Grishamových povídek zavádí čtenáře na americký Jih do mississippského okresu Ford, kde v podobě humorných i smutných příběhů několika obyvatel autor mistrně zachycuje místní životní koloběh a kolorit.
Theodore Boone - právník školou povinný Theodore Boone 2010
Přiznání The Confession 2011
Amatéři The Litigators 2011
Theodore Boone - únos Theodore Boone - The Abduction 2011
Calico Joe Calico Joe 2012
Podfuk The Racketeer 2012
Theodore Boone - obviněný Theodore Boone - The Accused 2012
Platanová alej Sycamore Row 2013
Theodore Boone - The Activist 2013
Grayova hora Gray Mountain 2014
Osamělý střelec Rogue Lawyer 2015
Píšťalka The Whistler 2016
Obchodník Camino Island 2017
Pohledávka The Rooster Bar 2017
Zúčtování The Reckoning 2018
Ochránci The Guardians 2019
Camino Winds 2020
Čas odpouštět A Time for Mercy 2020

Filmové adaptace[editovat | editovat zdroj]

Mnoho jeho románů bylo rovněž zfilmováno. Nejznámější je nejspíše „Případ Pelikán“ s Julií Robertsovou a Denzelem Washingtonem v režii Alana J. Pakuli.

Další filmy jsou:

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]