Johana Anglická (1321–1362)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Johana Anglická
Joan of the Tower.jpg
Narození 5. července 1321
Tower
Úmrtí 7. září 1362 (ve věku 41 let)
Hertfordshire
Manžel(ka) David II. Skotský
Rodiče Eduard II. a Izabela Francouzská
Příbuzní Eleonora Anglická
Eduard III.
Adam FitzRoy
Jan z Elthamu
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Johana Anglická (středověká iluminace)

Johana Anglická (anglicky Joan of The Tower, 5. července 1321 Londýn7. září 1362 Hrad Hertford) byla skotská královna z dynastie Plantagenetů.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se jako nejmladší potomek anglického krále Eduarda II. a Izabely, dcery francouzského krále Filipa Sličného. Již v útlém dětství se na základě mírové dohody z Northamptonu 17. července 1328 stala manželkou Davida, čtyřletého následníka skotského trůnu. O rok později se David stal králem a ke korunovaci došlo v listopadu 1331 ve Scone.

Johanin bratr, král Eduard III. začal prosazovat na skotský trůn Eduarda Balliola. Po bitvě u Halidon Hill v červenci 1333 byl mladý královský pár poslán kvůli zajištění bezpečnosti do francouzského azylu ke králi Filipovi . V květnu 1334 byli v Boulogne a až do roku 1341 obývali hrad Gaillard. Poté se vrátili do Skotska a David se ujal vlády. Roku 1346 jako francouzský spojenec vpadl do Anglie a v říjnu byl poražen v bitvě u Neviles Cross. Byl odveden do Londýna a strávil příštích jedenáct let ve vězení. Johana ho se svolením bratra mohla několikrát navštívit. Roku 1357 byl David po slíbení obrovského výkupného propuštěn a vrátil se do Skotska.

Johana manžela nedoprovázela, rozhodla se zůstat v Anglii. Stala společnicí své matky Isabely a ošetřovala ji v posledních dnech života. Přežila ji o čtyři roky, zemřela v září 1362 a byla pohřbena ve františkánském kostele Greyfriars v Londýně, který podlehl roku 1666 požáru.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Joan of The Tower na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Alžběta z Burgh
Skotská královna
13291362
Nástupce:
Markéta Drummondová