Isabela Aragonská (1271)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Isabela Aragonská (1247-1271))
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Isabela Aragonská
francouzská královna
Náhrobek Isabely Aragonské
Náhrobek Isabely Aragonské
Manžel Filip III. Francouzský
Narození 1248
Úmrtí 28. ledna 1271
Cosenza
Pohřbena Bazilika Saint-Denis
Potomci Ludvík
Filip IV. Francouzský
Robert
Karel I. z Valois
Dynastie Barcelonská dynastie
Otec Jakub I. Aragonský
Matka Jolanda Uherská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Isabela Aragonská (španělsky Isabel de Aragón, 1248[1]28. ledna 1271, Cosenza)[2] byla krátce francouzská královna. Společně s členy rodiny svého manžela Filipa se zúčastnila osmé křížové výpravy do Tunisu, která se jí stala osudnou.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se po lednu 1248 jako jedna ze čtyř dcer aragonského krále Jakuba I. a jeho druhé manželky Arpádovny Jolandy. V květnu 1258 byla uzavřena dohoda o budoucím manželském svazku Isabely a Filipa, druhorozeného syna francouzského krále Ludvíka IX. Snoubencův starší bratr Ludvík roku 1260 zemřel a Filip se tak stal následníkem trůnu. 28. května 1262 se v Clermont-Ferrand konala svatba.

Isabela dala Filipovi čtyři syny a krátce po čtvrtém porodu doprovázela svého manžela a tchána na křížovou výpravu do Tunisu. Sice přežila epidemii úplavice, která zkosila křižácké vojsko včetně tchána a švagra, ale při návratu domů měla nehodu. V kalábrijském městě Cosenza těhotná Isabela spadla z koně a předčasně porodila mrtvého syna. Zemřela o sedmnáct dní později. Srdce zesnulé bylo pohřbeno v okenním výklenku zdejší katedrály, kde je Isabela zpodobněna společně s Madonou a manželem.[3] Tělo zesnulé bylo dopraveno do Francie a pohřbeno v bazilice Saint-Denis.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. RODRIGO ESTEVAN, María Luz. Los testamentos de Jaime I: Repartos territoriales y turbulencias políticas. Cuadernos, Centro de Estudios de Monzón y Cinca Media. 2009, čís. 35, s. 61-90. Dostupné online. ISSN 1133-3790. (španělsky) 
  2. www.fmg.ac
  3. www.landrucimetieres.fr

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Francouzské královny
Předchůdce:
Markéta Provensálská
12701271
Isabela Aragonská (1271)
Nástupce:
Marie Brabantská