Alžběta z Burgh

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Alžběta de Burgh
královna Skotska
Portrét
Alžběta a Robert Bruce
Korunovace27. března 1306
Narozeníasi 1289
Úmrtí27. října 1327 (asi 38 let)
PředchůdceJolanda z Dreux
NástupceJohana Anglická
ManželRobert I. Skotský
PotomciDavid II. Skotský
OtecRichard Óg de Burgh
MatkaMargarite de Burgh
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alžběta z Burgh (1289?27. října 1327) byla druhou manželkou a jedinou královnou Roberta I. Skotského.

Narodila se v Dunfermline ve Skotsku, jejím otcem byl Richard Óg de Burgh, hrabě z Ulsteru a matkou jeho manželka Markéta z Burgh († 1304). Její otec byl blízký přítel anglického krále Eduarda I. Roberta Bruce, tehdy ještě pouze hraběte z Carricku, nejspíš potkala na anglickém královském dvoře. Jejich svatba se konala v roce 1302 v Essexu.

Bruce kolem sebe soustředil skupinu spojenců a ve spolupráci s biskupy ze St. Andrews a Glasgow připravil svou korunovaci, ke které došlo 27. března 1306. Alžběta byla korunována spolu s ním. V roce 1306 utrpěl dvě porážky v bitvách u Methvenu a Tyndrumu. Během těchto dvou bitev byli zajati dva jeho bratři Alexandr a Thomas a ještě před tím i Neil. Všichni tři byli popraveni. Alžběta byla spolu s Marjorie, Robertovou dcerou z prvního manželství, držena v zajetí v Anglii. Robert utekl na ostrov Rathlin u Irska.

Alžběta sama byla nakonec uvězněná celých osm let, od října 1306 do roku 1314. V roce 1314 se v Yorku měla sjednat výměna vězňů a Alžběta měla audienci u krále Eduarda II. V listopadu 1314 se konečně vrátila do Skotska.

Z dětí Alžběty a Roberta se tři dožily dospělosti: Matylda, Markéta a David.[1][2] Alžběta zemřela 27. října 1327 na hradě Cullen. Její manžel zemřel o osmnáct měsíců později.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Elizabeth de Burgh na anglické Wikipedii.

  1. Bingham, Caroline Robert the Bruce
  2. Boardman, Stephen The Early Stewart Kings

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]