Jogging

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Jogging je druh nezávodního běhu pro zdraví nebo kondičního běhu. Název původně v angličtině znamenal speciální průpravné běžecké cvičení.

Jogging v Central Park (New York, USA)

Anglické sloveso „to jog“ znamená postrčit, pošťouchnout. Proto se také setkáváme s výrazem „mozkový jogging“ ve smyslu „trénování paměti“. Proto také některé moderní automatické pračky nabízejí program praní „jogging“ – tedy ani ždímání, ani praní – prostě „jemné postrkování“, za účelem „rychlého přeprání menšího množství méně špinavého prádla např. sportovního oblečení“.

Hovoří se také o tzv. „aqua-joggingu“, a to jako figura Akva aerobiku.

A protože lidé chtějí provozovat jogging dokonce i s miminkem, vyrábějí se také „dětské sportovní kočárky pro jogging“.

V každém případě, v nejrozšířenějším významu se joggingem v češtině rozumí velice pomalý běh, který nepřesáhne 20-30 minut, kdy lze ve dvojici za joggingu i rozmlouvat, nejčastěji za účelem rekreace, nebo hubnutí. Přesný překlad výrazu jogging ze současné angličtiny v tomto smyslu rozumí „volný běh s občasným střídáním v chůzi“. Tento mírný poklus přechází místy v rychlou chůzi, tzv. walking.

Jogging v chladném počasí[editovat | editovat zdroj]

Pro běhání v chladném počasí se musí člověk vhodně obléci. Ideální je využít fuknčních kousků, které budeme vrstvit. Obléct byste se měli jako by bylo venku o 10 stupňů více. Důležitou částí jsou rukavice, čepice a pokud běžec běží ve večerních hodinách, tak navíc je vhodné využít reflexních prvků a čelovky.

Běžci by v zimě měli dýchat převážně nosem, aby zvýšili teplotu vdechovaného vzduchu do plic a předešli nachlazení. Není doporučeno běhat v teplotách nižších než -20 °C.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]