Jogging

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Jogging je druh nezávodního běhu pro zdraví nebo kondičního běhu. Název původně v angličtině znamenal speciální průpravné běžecké cvičení.

Jogging v Central Park (New York, USA)

Význam slova[editovat | editovat zdroj]

Anglické sloveso „to jog“ znamená "postrčit, pošťouchnout". Přesný překlad výrazu jogging ze současné angličtiny v tomto smyslu rozumí „volný běh s občasným střídáním v chůzi“. Tento mírný poklus přechází místy v rychlou chůzi, tzv. walking. Ve dvojici lze při joggingu i rozmlouvat, nejčastěji za účelem rekreace nebo hubnutí.

Vedle toho je používán výraz „mozkový jogging“ ve smyslu „trénování paměti“. Některé automatické pračky nabízejí program „jogging“ – tedy „jemné postrkování“ za účelem „rychlého přeprání menšího množství prádla“. Výraz „Aqua-jogging“ je používán pro určitou figuru v Akva-aerobiku a známé jsou také „dětské sportovní kočárky pro jogging“.

Nejrozšířenější význam pro jogging v češtině je tedy pomalý běh či klus, který nepřesáhne 20-30 minut.

Fyziologický význam[editovat | editovat zdroj]

Mnozí volí jogging jako vyvážení sedavého, městského způsobu života. Z fyziologického hlediska je však otazné, zda jogging přináší očekávané klady. Pomine-li se dýchání městských exhalací, problém spočívá i v běhu po tvrdém povrchu, kdy opakované dopady příliš zatěžují kolenní chrupavky[1] a svaly, které bývají ve svalové dysbalanci, nevedou končetiny po správné kineziologické dráze.

Při joggingu je tedy více než jindy důležitá 'trojflekční linearita' odpichové končetiny (chodidlo, holeň a stehno v jednom směru). Koleno se má ohýbat nad středem prstcového vějíře nohy.[2]

Lidé také často volí běh pro zeštíhlení zadní části těla. Hýžďové svaly se však při běhu neangažují do té míry, aby zeštíhlily pozadí selektivně,[3] zejména je-li současně zkrácen hluboký ohybač kyčle (m. iliopsoas). Proto např. střídání protahovacích a posilovacích cviků na gluteální svaly, zadní svaly stehen (hamstringy) a protahování bedrokyčelního svalu, působí na zeštíhlení efektivněji.[4]

Joggingu nelze upřít význam pro zvýšení kardio-pulmonární činnosti, zlepšení oběhové soustavy, psychické pohody, imunitní a celkové tenacity organizmu. Pro zeštíhlení však působí lépe např. plavání, svižná chůze s hůlkami (nordic-walking) a úprava stravování.

Jogging v chladném počasí[editovat | editovat zdroj]

Pro běhání v chladném počasí se musí člověk vhodně obléci. Ideální je využít fuknčních kousků, které budeme vrstvit. Obléct byste se měli jako by bylo venku o 10 stupňů více. Důležitou částí jsou rukavice, čepice a pokud běžec běží ve večerních hodinách, tak navíc je vhodné využít reflexních prvků a čelovky.

Běžci by v zimě měli dýchat převážně nosem, aby zvýšili teplotu vdechovaného vzduchu do plic a předešli nachlazení. Není doporučeno běhat v teplotách nižších než -20 °C.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. LEWIT, Karel, Manipulační léčba v rámci léčebné rehabilitace (1990)
  2. ROLF, Ida P., "Rolfing: reestablishing the natural alignment and structural integration of the human body for vitality and well-being", Healing arts press, Vermont (1977), ISBN 978-089281335-3
  3. VÉLE, František. Kineziologie pro klinickou praxi (1997)
  4. Cvičení a prevence civilizačních chorob (Véle, F., Čumpelík, J., Bortlíková, V., 1980)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]