Joel-Peter Witkin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Joel-Peter Witkin
Joel Peter Witikin (12).jpg
Narození13. září 1939 (81 let)
Brooklyn
Alma materCooper Union (do 1974)
Grover Cleveland High School
University of New Mexico
Kolumbijská univerzita
Povolánífotograf
PříbuzníJerome Witkin (sourozenec)
Oceněnírytíř Řádu umění a literatury
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Joel-Peter Witkin (* 13. září 1939) je současný americký fotograf. Witkinovo dílo zahrnuje především černobílé akty, zátiší a portréty, na nichž zachycuje tělesně postižené a raněné lidi, masochistické výjevy i aranžovaná mrtvá těla. V současnosti žije v Albuquerque v Novém Mexiku.

Život[editovat | editovat zdroj]

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Witkin se narodil a vyrůstal v Brooklynu. Jeho otec byl žid, matka katolička. Náboženské rozdíly vedly oba rodiče k rozvodu. Jako malý sbíral obrázky uměleckých děl,[1] zájem o fotografii v něm vzbudil jeho otec, který se sám chtěl stát fotografem. Vliv na jeho pozdější tvorbu měla tragická automobilová nehoda, které byl svědkem při nedělní cestě s matkou a bratrem do kostela: „Z místa kde jsem stál jsem uviděl něco se koulet od jednoho z převrácených aut. Zastavilo se to na obrubníku, na kterém jsem stál. Byla to hlava malé dívky. Sehnul jsem se abych se dotkl tváře a promluvil k ní. Než jsem tak mohl udělat, někdo mě odvedl pryč.“[2] V Brooklynu vychodil základní školu a nastoupil na Grover Cleveland High School. Ve svých šestnácti začal poprvé fotografovat, ještě téhož roku Edward Steichen vybral jednu z jeho fotografií pro Muzeum moderního umění v New Yorku.[3]

V letech 1961–1964 sloužil v armádě, mimo jiné jako válečný fotograf. Po vojně získal titul BcA. na newyorské Cooper Union, kde studoval sochařství.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

V období 1976–1977 studoval fotografii na University of New Mexico. V té době už se začal dostávat do širšího povědomí. Fotografoval černobíle a negativy i tisky poškozoval typickými škrábanci. Jako modely svých fotografií hledal trpaslíky, hrbáče, transsexuály, vousaté ženy nebo lidi s velkými genitáliemi. Witkin sám sebe označoval za „křesťanského umělce“[4] a od počátku hrála v jeho díle významnou roli spiritualita a náboženská symbolika.

Inspirací mu byli klasičtí malíři jako Hieronymus Bosch, Francisco Goya, Diego Velázquez, Sandro Botticelli i Pablo Picasso nebo Joan Miró.[5]

Zatímco ho umělecký časopis Artforum přirovnával ke svatému Františkovi, který se nezdráhal ústy líbat malomocné a pít hlen z jejich ran, jiní viděli Witkinovo umění jako perverzní, amorální nebo rouhačské.

V roce 1978 se oženil. Díky dohodám s mexickými márnicemi mohl Witkin snímat těla zemřelých, která aranžoval do nejrůznějších poloh.

Vor Medúzy, Le Radeau de la Méduse (1817-1818)

Během osmdesátých a devadesátých let měl vliv na image kapel hrajících gothic rock či shock rock, ten je patrný například na videoklipu k písni „Closer“ od Nine Inch Nails z roku 1994, patrně nejznámějším a nejoceňovanějším videoklipu skupiny.

V roce 1987 Witkin zkomponoval snímek Un Santo Oscuro[6]. Jeho zřejmě nejslavnější z morbidních bizarních alegorií, která není výsledek koláže ani montáže, ale pečlivé inscenace v ateliéru, kde mu modelem stojí lidé s různými deformacemi.[7]

V roce 2006 o sobě dal vědět fotografií nazvanou The Raft of George W. Bush. Fotografie svým názvem i kompozicí odkazuje na malbu Vor Medúzy od Théodora Géricaulta, na Bushově voru mají ale všichni trosečníci tváře amerických politiků v čele s Georgem W. Bushem. Sám autor přirovnává dílo k novodobé Lodi bláznů.[8][9]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Entre Vues : Frank Horvat - Joel Peter Witkin. www.horvatland.com [online]. [cit. 2009-05-04]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-05-24. 
  2. Band of Outsiders: Williamsburg's Renegade Artists. www.billburg.com [online]. [cit. 2009-05-04]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-07-08. 
  3. Cintra Wilson: Joel-Peter Witkin Archivováno 6. 5. 2009 na Wayback Machine na salon.com
  4. JOEL PETER WITKIN - THE NEW POPE OF PHOTOGRAPHY. www.cindymarlerphotography.com [online]. [cit. 2009-05-04]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-07-31. 
  5. Biography Archivováno 27. 7. 2011 na Wayback Machine na brucesilverstein.com
  6. http://www.zonezero.com/exposiciones/fotografos/witkin/jpwitkin9.html
  7. Archivovaná kopie. www.nash.cz [online]. [cit. 2010-06-20]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-07-09. 
  8. Joel Peter Witkin Imagines Bush's "Ship of Fools". stateoftheart.popphoto.com [online]. [cit. 2009-05-04]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-04-02. 
  9. http://www.edelmangallery.com/witkin33.htm Archivováno 28. 2. 2009 na Wayback Machine Witkin Photographic works

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]