Jindřich I. Portugalský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jindřich I. Portugalský
král portugalský a algarve
Jindřich I. Portugalský
Jindřich I. Portugalský
Doba vlády 4. srpen 157831. leden 1580
Korunovace 28. srpen 1578, Lisabon
Narození 31. leden 1512
Lisabon
Úmrtí 31. leden 1580 (68 let)
Almeirim
Pohřben Klášter svatého Jeronýma
Předchůdce Sebastián I.
Nástupce Antonín I.
Dynastie Aviz
Otec Manuel I.
Matka Marie Aragonská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jindřich I. Portugalský (portugalsky Dom Henrique, O Grande Inquisidor, 31. ledna 1512, Lisabon31. ledna 1580, Almeirim) byl portugalský král v letech 15781580.

Biografie

Jindřich se narodil jako pátý syn (osmé dítě) portugalského krále Manuela I. a jeho druhé manželky Marie Aragonské a jako takový si nečinil naděje na následnictví trůnu. Podobně jako řada mladších synů z panovnických rodů nastoupil duchovní kariéru a vzal si za své v tomto směru hájit portugalské zájmy v době, kdy vůdčí roli v katolické církvi na Iberském poloostrově hrálo Španělsko. Rychle vystoupal po žebříčku církevní hierarchie. Byl arcibiskupem v Braze, prvním arcibiskupem v Évoře a konečně arcibiskupem v Lisabonu. V letech 15391579 byl generálním inkvizitorem v Portugalsku. Byl vybrán za jednoho ze dvou favoritů na následnictví na papežský stolec na obou konkláve konaných v roce 1555, třebaže se neúčastnil ani jednoho z nich (Jindřichův bratr, portugalský král Jan III. poprosil svého bratrance, císaře Karla V., aby podpořil jeho kandidaturu při nákupu hlasů kardinálů).

Byl stoupencem nezávislosti Portugalska a přivedl do země jezuity, jejichž služeb chtěl využívat rovněž v zámořských územích. V roce 1550 založil universitu v Évoře. V letech 15621568 byl regentem, když pečoval o nezletilého infanta Sebastiána I., syna svého nejstaršího bratra, krále Jana III. V roce 1578 po tragické bitvě u Alcácer-Quibir, v níž mladý Sebastián zahynul, vstoupil 28. srpna Jindřich na trůn Portugalska po obdržení zprávy o synovcově smrti v klášteře v Alcobaçe.

Když takto neočekávaně vstoupil ve svých šedesáti šesti letech na portugalský trůn, chtěl rezignovat na duchovní stav a hledat manželku, aby zajistil kontinuitu dynastie Avis. Papež Řehoř XIII., který byl zavázán Habsburkům, však jeho prosby oslyšel a k odložení kněžského roucha mu nedal souhlas. Přes problémy s následnictvím Jindřich I. nikdy svým nástupcem neustavil svého synovce Antonína (15311595), neboť neuznal jeho legitimitu (Antonín byl synem staršího Jindřichova bratra Luise, vévody z Beja (1506–1555), a Violanty Gómez, židovky, která zemřela jako jeptiška; sňatek mezi nimi patrně nebyl uzavřen a Luis uznal svého syna dodatečně).

Král-kardinál zemřel 31. ledna roku 1580 dříve, než regentská rada vybrala jeho nástupce. Jindřichovou smrtí nastala nástupnická krize, v níž práva na portugalský trůn se pokoušeli uplatnit různí uchazeči. Kromě Antonína byl jedním z hlavních pretendentů španělský král Filip II. Antonín se korunoval králem 24. července, již o měsíc později však uplatnil Filip právo síly a vyslal vévodu z Alby, aby Portugalsko dobyl. Antonín byl v bitvě u Alcántary u Lisabonu poražen a následně padl velmi rychle i Lisabon. Portugalským králem se stal Filip (jako Filip I.) pod podmínkou, že Portugalsko a jeho další území se nestanou španělskými provinciemi.

Externí odkazy

Znak z doby nástupu {{{titul}}}
15781580
Znak z doby konce vlády